Minister podała się do dymisji. „Nie jestem w stanie dalej pełnić swojej roli”

Anneli Ott/Fot. Facebook
Anneli Ott/Fot. Facebook
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Anneli Ott, polityk partii centrowej, zrezygnowała we wtorek ze stanowiska minister kultury. „Nie jestem w stanie dalej pełnić swojej roli” – tłumaczyła w emocjonalnym wystąpieniu, odnosząc się do ostatnich decyzji rządu, zaostrzających restrykcje epidemiczne w społeczeństwie.

Według Anneli Ott rząd koncentrował się na nakładaniu ograniczeń, uderzających nie tylko w sektor kultury, ale także w dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Państwo nie proponuje w tej sytuacji rekompensaty za szkody spowodowane obostrzeniami – argumentowała polityk Estońskiej Partii Centrum (EKK), koalicjanta liberalnej Partii Reform (RE) premier Kai Kallas.

Ott odniosła się także krytycznie do ostatniej decyzji rządu wykluczającej testy z wynikiem negatywnym z katalogu przepustek umożliwiających dostęp do miejsc publicznych, miejsc pracy w niektórych sektorach czy udziału w wydarzeniach.

Według niej stosowanie paszportów covidowych na szeroką skalę uderza także w młodzież i różnicuje dzieci na szczepione i niezaszczepione.

W ostatnim czasie lokalne media donosiły, że polityk była jedyną osobą w radzie ministrów, która nie była w pełni zaszczepiona. Podkreślano, że jej komentarze były sceptyczne wobec polityki szczepień. We wtorek polityk przyznała, że wokół jej osoby narastała presja, ale – jak oświadczyła – „nie jest antyszczepionkowcem”.

W liczącej 1,3 mln mieszkańców Estonii, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną (obecnie jedną z najtrudniejszych w Europie), w ostatnich dniach przywrócono m.in. nakaz używania maseczek. Dotyczy on także osób zaszczepionych.

W większości miejsc i podczas wydarzeń publicznych (kulturalnych, sportowych, rozrywkowych, gastronomicznych) wymagany jest paszport covidowy (certyfikat szczepienia lub przejścia choroby). Część szkół uruchomiła nauczanie zdalne.

Premier Kaja Kallas tłumaczyła, że ostrzejsze ograniczenia są konieczne, aby chronić osoby niezaszczepione, które głównie wymagają hospitalizacji.

W ostatnich dniach służby sanitarne potwierdzają po ok. 1,5 tys. nowych przypadków zakażeń dziennie. W poniedziałek poinformowano o dziewięciu zgonach związanych z Covid-19. Dotychczas w pełni zaszczepionych zostało ok. 57 proc. społeczeństwa.

Źródło: PAP

11 KOMENTARZE

  1. Szykany w różnych krajach, także w Polsce przywołują na myśl znaną mi z literatury okupację niemiecką we Francji. Wprawdzie śmierć groziła osobom z ruchu oporu, to jednak pozostałym żyć się jakoś dało, nie tak jak w Polsce. Pożyjemy i zobaczymy także głód, bo o to bardzo żydosataniści zabiegają. Nękanie, zastraszanie, usuwanie z pracy za brak zgody na poddanie się broni biologicznej mRNA, ograniczanie dostępu do pomocy medycznej, wywłaszczanie i rekwirowanie majątków w inny sposób, ale jednak.

  2. Według niej stosowanie paszportów covidowych na szeroką skalę uderza także w młodzież i różnicuje dzieci na szczepione i niezaszczepione. A za chwilę na żywe i umarłe.

  3. W Polsce to by od koryta nie oderwali, zeby nie wiem jak sie skompromitowal polityk. Przyspawani do stolkow, lapowki pobrane, to probuja na wszelkie sposoby urodzic 4 fale. Zgnoic Bodnara, utluc lecznie amantadyna. Zeszlismy z lekiem do podziemia i sami sie leczymy. Na skorumpowanych medykow nie ma co liczyc.

  4. Pani Ott kłaniam się nisko w pas (na ile mi brzuch pozwala). Ma klasę. Bubkom z Warszawy radziłbym zaoferować jej jakiekolwiek stanowisko, np. ministra bez teki. Podniosłoby to poziom kultury politycznej w tym strasznym priwiśleńskim skansenie.

  5. Wiadomość o rezygnacji minister, opatrzona tytułem składającym się z 11 słów, dopiero w 73 słowie tekstu, zaspakaja ciekawość czytelnika informując, że miało to miejsce w Estonii. Czy to jest dobre dziennikarstwo?

  6. Premier Kaja Kallas tłumaczyła, że ostrzejsze ograniczenia są konieczne, aby chronić osoby niezaszczepione, które głównie wymagają hospitalizacji. Kolejny przypadek głupiej baby w rządzie, zagłodzi niezaszczepionych, żeby ich ochronić przed hospitalizacją.

  7. Na Zachodzie gnój, na Wschodzie też wariują, znikąd ratunku.A jak tam na Białorusi? Czy pociągi już wywożą zwłoki ofiar covida? Wielki szacunek dla tej Pani. A kto u nas pierwszy rzuci ręcznik? Obstawiam Panią Siarkowską.

Comments are closed.