Norwegia odmówiła ekstradycji Polaka. Kłótnia o wymiar sprawiedliwości

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Sąd rejonowy w Vestfold pod Oslo odmówił ekstradycji podejrzanego o przestępstwa narkotykowe 34-letniego Polaka z powodu „złego stanu polskiej praworządności”.

W wydanym orzeczeniu sąd podkreślił, że „rozwój sytuacji w Polsce znacznie się pogorszył” i wydanie polskiego obywatela będzie sprzeczne z norweską konstytucją, która gwarantuje prawo do rzetelnego procesu przez niezawisły sąd.

Sędzia podkreślił, że odmawiając ekstradycji, oparł się na „ostatnich niezwykle dramatycznych wydarzeniach w Polsce, dotyczących niezależności sądów oraz sędziów, w tym niedawnych orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”.

Obrońca oskarżonego Polaka stwierdził w rozmowie z prawniczym portalem rett24.no, że jest to „odważna i słuszna decyzja”.

„Polski wymiar sprawiedliwości jest w takim stanie, że nie możemy wysłać tam ludzi” – uważa adwokat Jon Anders Hasle.

Decyzja sądu rejonowego w Vestfold jest sprzeczna z orzeczeniem norweskiego Sądu Najwyższego, który w marcu 2020 roku stwierdził, że muszą zaistnieć konkretne przesłanki wskazujące na możliwość nierzetelnego procesu.

„Nie wystarczy, że istnieje ryzyko, że państwo do którego ma zostać przeprowadzona ekstradycja nie spełnia wymogów” – podkreślił Sąd Najwyższy.

8 KOMENTARZE

  1. Niech se go trzymają ….

  2. Powrót do starych, dobrych czasów gdzie polaczki do Norwegii jechali, popełniali jakieś błahe przestępstwa i lądowali w eksluzuwnym hotelu, zwanym dla niepoznaki więzieniem. Żyć, nie umierać.

  3. Teraz wszyscy bandyci uciekną do Norwegii albo gdzie indziej i będą się śmiać nam w twarz. Każdy kto głosował na PISlam jest za to współodpowiedzialny.

  4. Niech go utrzymują tam. Aż się sami zorientują, że pobłażliwość dla przestępców do niczego nie prowadzi. Więzienia w Skandynawii to luksusowe domy wypoczynkowe all-inclusive z dobrą opieką medyczną i dlatego przestępczość tam rośnie gwałtownie – jest wielu chętnych na darmowe wczasy.

  5. Ich wymiar „sprawiedliwości” pokazał klasę przy procesie Brejvika, 3 msce za jeden odstrzelony łeb. I jeszcze się skarży, że konsola do gier jest za stara. BTW niech utrzymują dziada, można im podesłać więcej podobnych typków spod ciemnej gwiazdy?

Comments are closed.