Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Ceny nowych aut rosną w tempie od 2 do 4 proc. miesięcznie. Średnia cena nowego auta wynosi już blisko 137 tys. zł. – podaje piątkowy „Puls Biznesu”. Carsmile prognozuje, że w ciągu roku ceny transakcyjne nowych aut wzrosną o 15-20 proc. – dodaje.

Jak napisano w artykule, „ceny aut szybko rosną – platforma Carsmile szacuje, że miesiąc zawahania przy zakupie auta skutkuje wzrostem raty wynajmu średnio o 32 zł”. „Ponadto w tym roku nie będzie wyprzedaży rocznika z powodu braku aut. Jedynym wyjściem jest ustawienie się w kolejce i cierpliwe czekanie, bo sytuacja szybko się nie poprawi” – oceniono.

– Mamy obecnie niespotykaną sytuację — rozsądek nakazuje zachowanie spokoju i przeczekanie kryzysu, a skala podwyżek cen aut i wydłużające się terminy dostaw podpowiadają, że wstrzymując się z transakcją, narażamy się na znacząco wyższe ceny i jeszcze większe opóźnienia. Jeśli ktoś faktycznie potrzebuje samochodu, w którymś momencie nie będzie mógł jego zakupu odłożyć — mówi cytowany przez „PB” Michał Knitter, wiceprezes Carsmile’a.

REKLAMA

„Puls Biznesu” podał, że „średni czas oczekiwania na auto wynosi obecnie 6 do 9 miesięcy”. „Są modele, które zdobędziemy szybciej, nawet w ciągu 2-3 miesięcy, ale są też takie, na które musimy poczekać rok czy półtora. Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu Carsmile informował, że średni czas oczekiwania na nowe auto wynosi 5 miesięcy” – zwrócono uwagę.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Zaznaczono, że „czas oczekiwania nie jest jedynym problemem”. „Nowością jest skala podwyżek cen” – wskazano. Knitter powiedział „PB”, że „producenci zmieniają cenniki aut co półtora miesiąca, a zakres prezentowanych podwyżek w nowym cenniku to średnio 2-4 proc.”. „Wcześniej regułą były zmiany cenników raz lub dwa razy w roku, a nie co miesiąc” – podkreślił.

Carsmile prognozuje także, że w ciągu roku ceny transakcyjne nowych aut wzrosną o 15-20 proc. Według najnowszych danych Samaru we wrześniu średnia cena nowego samochodu w Polsce wyniosła 136,7 tys. zł, o 10,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Źródło: PAP

REKLAMA