Nie czekaj z zakupem auta. Samochody zdrożeją o 20 proc.

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Ceny nowych aut rosną w tempie od 2 do 4 proc. miesięcznie. Średnia cena nowego auta wynosi już blisko 137 tys. zł. – podaje piątkowy „Puls Biznesu”. Carsmile prognozuje, że w ciągu roku ceny transakcyjne nowych aut wzrosną o 15-20 proc. – dodaje.

Jak napisano w artykule, „ceny aut szybko rosną – platforma Carsmile szacuje, że miesiąc zawahania przy zakupie auta skutkuje wzrostem raty wynajmu średnio o 32 zł”. „Ponadto w tym roku nie będzie wyprzedaży rocznika z powodu braku aut. Jedynym wyjściem jest ustawienie się w kolejce i cierpliwe czekanie, bo sytuacja szybko się nie poprawi” – oceniono.

– Mamy obecnie niespotykaną sytuację — rozsądek nakazuje zachowanie spokoju i przeczekanie kryzysu, a skala podwyżek cen aut i wydłużające się terminy dostaw podpowiadają, że wstrzymując się z transakcją, narażamy się na znacząco wyższe ceny i jeszcze większe opóźnienia. Jeśli ktoś faktycznie potrzebuje samochodu, w którymś momencie nie będzie mógł jego zakupu odłożyć — mówi cytowany przez „PB” Michał Knitter, wiceprezes Carsmile’a.

„Puls Biznesu” podał, że „średni czas oczekiwania na auto wynosi obecnie 6 do 9 miesięcy”. „Są modele, które zdobędziemy szybciej, nawet w ciągu 2-3 miesięcy, ale są też takie, na które musimy poczekać rok czy półtora. Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu Carsmile informował, że średni czas oczekiwania na nowe auto wynosi 5 miesięcy” – zwrócono uwagę.

Zaznaczono, że „czas oczekiwania nie jest jedynym problemem”. „Nowością jest skala podwyżek cen” – wskazano. Knitter powiedział „PB”, że „producenci zmieniają cenniki aut co półtora miesiąca, a zakres prezentowanych podwyżek w nowym cenniku to średnio 2-4 proc.”. „Wcześniej regułą były zmiany cenników raz lub dwa razy w roku, a nie co miesiąc” – podkreślił.

Carsmile prognozuje także, że w ciągu roku ceny transakcyjne nowych aut wzrosną o 15-20 proc. Według najnowszych danych Samaru we wrześniu średnia cena nowego samochodu w Polsce wyniosła 136,7 tys. zł, o 10,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Źródło: PAP

6 KOMENTARZE

  1. Zatrzymywanie gospodarki światowej trwa w najlepsze.Bo planeta umiera.Bo trzeba na ludzkość sprowadzić głód przemoc i chaos.Żeby ludzi było mniej.Żeby dali się ograbić własności i resztek praw.

  2. Kupowanie nowego auta zawsze było głupotą a teraz to już skrajna głupota. Dawać ponad 100 tys za produkt samochodopodobny z silnikiem z kosiarki to czysty debilizn.

  3. jaki to piękny kraj gdzie na nowe autko trzeba przeznaczyć przynajmniej 24 średnich krajowych brutto.

  4. Spokojnie, kiedy szczepionki zaczną działać będzie dużo porzuconych aut, ceny spadną.
    P.S. Na dziś i tak jest lepsza 5-8 letnia Toyota niż nowy Volkswagen.

Comments are closed.