Szpital, szczepionki Źródło: Pixabay, Pexels, collage
Szpital, szczepionki Źródło: Pixabay, Pexels, collage
REKLAMA
Duńskie władze sanitarne ostrzegły w piątek przed ryzykiem przepełnienia szpitali z uwagi na ostry wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Ostatnie ograniczenia epidemiczne w tym kraju zostały zniesione przed miesiącem.

„Wraz z ryzykiem Covid-19, grypy i innych chorób zakaźnych, grozi nam przeciążenie szpitali” – napisał w komunikacie szef Krajowej Agencji Zdrowia Soeren Brostroem.

„Stwierdzamy już, że szpitale w kraju są bardzo obciążone i brakuje personelu. Nie mamy takiej odporności, jaką mieliśmy w przeszłości, gdyż notujemy wzrost zakażeń” – podał.

REKLAMA

W piątek drugi dzień z rzędu zanotowano w Danii ponad 2 tysiące nowych przypadków koronawirusa. Od wiosny w kraju nie wprowadzono kolejnych restrykcji na poziomie krajowym.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Licząca ok. 5,8 mln mieszkańców Dania wycofała wprowadzony wiosną paszport koronawirusowy 10 września, gdy liczba nowych zakażeń była czterokrotnie niższa niż obecnie.

Duńskie ministerstwo zdrowia planuje teraz sklasyfikowanie Covid-19 jako choroby „zagrażającej społeczeństwu”.

„Poprosiliśmy Komisję ds. Epidemii o ocenę odpowiednich środków, które należałoby zastosować w obecnej sytuacji” – przekazało ministerstwo zdrowia agencji Ritzau.

W Danii 85,9 proc. społeczeństwa w wieku powyżej 12 lat zostało już dwukrotnie zaszczepionych.

Źródło: PAP

REKLAMA