Francuski MSW na miejscu ataku nożownika Fot. Twitter Veronique Borre
Do policyjnego samochodu stojącego przed komisariatem w poniedziałek 8 listopada ok. godz. 6.30 wtargnął mężczyzna z nożem. Zdołał pchnąć policjanta, który później w ciężkim stanie trafił do szpitala. Funkcjonariusz przeżył atak dzięki kamizelce kuloodpornej.

Wsiadł do radiowozu przez tylne drzwi i dźgnął funkcjonariusza policji trzy razy w klatkę piersiową. Jego stan jest bardzo ciężki.

Napastnik później wysiadł i próbował atakować kolejnych funkcjonariuszy. Usiłował dźgnąć także drugiego policjanta, ale został „zneutralizowany” przez innych funkcjonariuszy, którzy oddali do niego trzy strzały – informował na Twitterze minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin. Szef MSW zapowiedział, że udaje się natychmiast na miejsce ataku.

Wiadomo już, że napastnik nazywa się Lakhdar B. i pochodzi z Algierii. W czasie ataku wzywał głośno imię proroka Mahometa. Ma 37 lat. Przybył do Francji z Włoch, gdzie miał prawo pobytu jako „uchodźca”. Nie był notowany w kartotekach policyjnych. Przybył do Europy w latach 2009-2010 z algierskim paszportem.

Michalkiewicz. The Movie

Do Francji przyjechał w styczniu 2016 r. Złożył wniosek o zezwolenie na pobyt we Francji 22 października 2021 r i był tu legalnie.

Śledztwo powierzono policji i prokuraturze w Nicei. Nie wyklucza się włączenia do sprawy prokuratury antyterrorystycznej. Do Cannes przybył minister Darmanin, który spotkał się z merem Cannes Davidem Lisnardem i policjantami.

Źródło: Valeurs/ Le Figaro