Szpital, szczepionki Źródło: Pixabay, Pexels, collage
Szpital, szczepionki Źródło: Pixabay, Pexels, collage
REKLAMA
Belgijski minister zdrowia Franck Vandenbroucke poinformował, że aż 70 proc. pacjentów z Covid-19 we flamandzkich szpitalach jest w pełni zaszczepionych – podała belgijska telewizja VRT, która jednocześnie wskazuje, że choć te liczby mogą być zaskoczeniem, to nie oznaczają, że szczepionki nie działają – donosi PAP. Zapewne oznacza to po prostu, że szpryca działa, tyle że bezobjawowo.

Jak podała VRT, powołując się na słowa ministra, między 16 a 22 października 333 pacjentów przebywało we flamandzkich szpitalach z Covid-19, z czego 70,9 proc. było w pełni zaszczepionych, a 29,1 proc. nie.

Flamandzka telewizja nakreśliła nową mądrość etapu. Wcześniej bowiem oficjalna narracja głosiła, że zaszprycowani rzadziej będą hospitalizowani. Teraz okazuje się, że trafiają do szpitali z powodu Covid, ale – uwaga – później niż niezaszprycowani.

REKLAMA

„Fakty jednak są takie, że osoby z SARS-CoV-2, które nie są zaszczepione, trafiają do szpitala szybciej niż pacjenci w pełni zaszczepieni. We Flandrii ponad 90 proc. dorosłych jest w pełni zaszczepionych i ta grupa jest znacznie większa niż grupa osób niezaszczepionych. Patrząc na całą Belgię, dane z tego samego okresu pokazują, że 54 proc. pacjentów z Covid-19 w szpitalach było w pełni zaszczepionych, co odzwierciedla niższy wskaźnik szczepień w niektórych częściach kraju” – podała flamandzka telewizja.

Dane pokazują również, że w porównaniu z wcześniejszymi falami mniej osób trafia do szpitala po infekcji wirusem.

„Porównanie września i października zeszłego roku i tego roku pokazuje, że ponad 5,5 proc. przypadków trafiło do szpitala w ubiegłym roku, podczas gdy w tym roku liczba ta nie przekroczyła 3,5 proc.” – informuje VRT.

Steven Callens ze Szpitala Uniwersyteckiego w Gandawie wyjaśnia, dlaczego w pełni zaszczepione osoby trafiają do szpitala: „Wariant Delta jest bardziej zaraźliwy. Obostrzenia zostały złagodzone w październiku, a ochrona przed łagodnymi chorobami poprzez szczepienia zaczyna słabnąć po sześciu miesiącach” – powiedział.

W pełni zaszczepieni pacjenci w szpitalu są często starsi i mogą mieć problemy zdrowotne – podała VRT. – Niewiele zdrowych, zaszczepionych osób trafia do szpitala. Jeśli tak, hospitalizacja jest krótsza – mówi Callens. – W intensywnej opiece wielu pacjentów nie jest w pełni zaszczepionych – dodaje.

Według danych ministerstwa zdrowia 60 proc. pacjentów na flamandzkich oddziałach intensywnej terapii jest w pełni zaszczepionych, a 40 proc. jest niezaszczepionych.

Wskaźnik zgonów w trakcie czwartej fali jest niższy, niż wcześniej. W szczycie drugiej i trzeciej fali dziennie umierało ponad 200 osób. Dziś liczba ta wynosi średnio 17.

Źródła: PAP/NCzas

REKLAMA