Marsz Niepodległości oficjalną uroczystością państwową

Marsz Niepodległości 2019. Foto: PAP
Marsz Niepodległości 2019. Foto: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!

W obliczu niezrozumiałej decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach – poinformował we wtorek szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W komunikacie przesłanym PAP Kasprzyk zwrócił uwagę, że „każdy, kto Polsce dobrze życzy, pragnie, aby obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegały w sposób godny, spokojny i bezpieczny”. „W obliczu niezrozumiałej decyzji Prezydenta Stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach” – poinformował.

Szef UdSKiOR dodał, że „uroczystość rozpocznie się zgodnie z pierwotną wolą społecznych organizatorów wydarzenia o godz. 13.00 na rondzie Romana Dmowskiego”. „Następnie uczestnicy Marszu Niepodległości przejdą tradycyjną trasą. Natomiast w Parku Skaryszewskim delegacje złożą kwiaty pod popiersiem jednego z ojców naszej Niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego. W uroczystości złożenia kwiatów weźmie udział wojskowa asysta honorowa. Bezpieczeństwo uczestnikom obchodów zapewni Policja i Żandarmeria Wojskowa” – czytamy.

źródło: PAP

55 KOMENTARZE

 1. „Bezpieczeństwo uczestnikom obchodów zapewni Policja i Żandarmeria Wojskowa” – tak… zwlaszcza prowokatorzy po cywilu!

 2. No no, szykuje się przewrót z udziałem antify i białorusi?

  „Janusz” coś w tej kwestii przewidział czy leci na żywioł?

   • Nie, nie lubię, dobry człowieku. Wy natomiast nie zauważacie, że pan Bączek i jego roty (jak również jednodniowy spęd nazywany Marszem Niepodległości) jest wentylem pissowskim. Nie zauważasz również, że nie masz różnicy między królewiątkiem Czaskosiem, a naczelnikiem Kaczaffim, bo ładnie od 2005 wszystkich nadal rozgrywają swoim rzekomym konfliktem. Nie umniejszam oczywiście ludziom, którzy na Marsz Niepodległości przychodzą ze szczerej woli i dobrego serca, a jest ich setki tysięcy.

    • Maciek, zgoda.
     Niemniej ważne by Marsz się odbył, by byli na nim przedstawiciele różnych środowisk, zaznaczyli swoją obecność i najważniejsze – by nie został przejęty przez pis.
     Od dawna widać to, o czym piszesz. Ale co należy robić? Na złość organizować własny marsz? Nie mamy takiego poparcia społecznego.

     • No masz rację, no… nie wiem.. załamka trochę… Bo organizator Marszu Niepodległości już został przejęty przez PiS. To już się stało. A szkoda, bo mógł wziąć tą kasę i pokazać im fakacza ze słowami „drugi raz mi nie dacie”. A narracja Mediów Narodowych od tego czasu zmieniłą się diametralnie.

     • Jeszcze nic straconego. Nie wiem dlaczego decyzja pana od kombatantów ma taką moc prawną, ale wypada uwierzyć. Niemniej teraz Marsz stał się państwowy, nie pisowski. Potrzebna jest batalia medialna, by nie został zawłaszczony przez pis. Trzeba podkreślać tą „państwowość” i że jest dla wszystkich patriotów. To tak jak np. z 3 Maja. W tym momencie to novum, za 2-3 lata powinno się unormować. Jeśli prawnie nic się nie zmieni, to i tak wygrana, bo nam lewaki nie podskoczą.
      To tak na gorąco.

     • Odpowiada Pan typowi, którzy obraża Polskich Patriotów?
      „(…) jak również jednodniowy spęd nazywany Marszem Niepodległości (…)”.

 3. Decyzja oponentów wszelkich przejawów patriotyzmu jest w pełni zrozumiała. Dlatego publiczne eksponowanie postaw antypolskich powinno być surowo karane. Osoby publiczne okazujące taką postawę winny być ukarane grzywną i pozbawione praw publicznych.

 4. I udało się przejąć … wystarczyło tylko dobrze rozdzielić role dobrego i złego policjanta. Teatr gości dla resztek narodu trwa…

  • Bardzo dobrze to zauważyłeś. Cieszę się, że nie tylko ja to widzę. Nie ma konfliktu PiS vs PO i nigdy nie było. Szkoda, że 90 procent czytelników tego portalu tego nadal nie widzi i uważa, że PiS to jednak troszkę, troszkę lepszy. Nie, nie lepszy – jeden szajs. Jedna partia, która Polaków od 2005 roku rozgrywa.

   • Ale PiS sobie tym ruchem załatwiło kilka albo kilkanaście tysięcy głosów z puli tego zbuntowanego elektoratu, który jest do zaopiekowania i którym ładnie się Bączuś opiekuje (no bo „PiS lepszy przecież”). I o to chodzi.

    • To słuszne spostrzeżenie. Mimo że PiS nie przejmie Marszu, na pewno nie zrobi tego formalnie, ale na tym posunięciu przynajmniej na krótką metę zyskuje na pewno.

     • Coś zyskuje, ale co można zrobić? Dużo ważniejsze jest by Polska, Europa i świat zobaczyli 100-tysięczny tłum idący ulicami W-wy, w spokoju, godnie.
      Jak wydarzenie rangi państwowej, to muszą zapewnić większe bezpieczeństwo.
      Należy podkreślać historię Marszu – nie wziął się z decyzji rządu, a z serc patriotów.
      Nie jestem tego pewien czy te głosy teraz będą przechwycone. Moim zdaniem to już się stało po apelach Bąkiewicza, by głosować na PADa. To już skonsumowane.

 5. Co to za wybieg? Sam tego nie wymyślił. W jakim języku prowadzono konsultacje z sezonowym decydentem? Notatki, zapisy rozmów prosimy.

 6. to jedyny plus pisu że czasem muszą udawać i robią jakieś pozytywne ruchy
  za włądzy ich 2 połówki (po) nawet takich sztucznych ruchów nie wykonywali

  • Co ty gadasz, dobry człowieku. Właśnie jedno ze skrzydeł (czyli PiS) partii PISPO albo jak kto woli POPIS, przejęło dużo głosów dobrych, choć naiwnych patriotów. A pan Bączyszczykiewicz im w tym ładnie codziennie dopomaga i kanalizuje gniew narodu. Polecam zauważyć całkowitą przemianę narracji w Mediach Narodowych pana Bączka, jaka nastąpiła, po zainkasowaniu bańki od Glińskiego.

   • Zaiste niewiele. PiS i PO pozostają dwoma stronami tej samej monety. Jest to moneta zwana czasem złym szelągiem.
    Nie wydaje mi się by było to przejmowanie Marszu. Marsz jest dla PiS-u trochę jak gorący kartofel. Dobrze byłoby mieć go, gdyby nie niebezpieczeństwo poparzenia się.

    • „Marsz jest dla PiS-u trochę jak gorący kartofel. Dobrze byłoby mieć go, gdyby nie niebezpieczeństwo poparzenia się”.
     Zgadza się!
     Pewnym testem na intencje p. Bąkiewicza będzie jego stosunek do udziału w marszu Konfederatów.

 7. Próbowali bezskutecznie w 2018 i 2019 aż wreszcie im się udało. Ustawka z PO pozwala PISiakom przejać Marsz. Teraz zakłamane gęby „pełne Boga i Ojczyzny” ale czynami promującymi wszystko co antypolskie, antynarodowe zdobywaja jeden z ostatnich przyczółków polskości i nieupolitycznionej aktywnosci społecznej.

 8. Na dziś uważam ten krok za słuszny. Temu wydarzeniu należy się spokój i godne świętowanie. Zapewne nie byłoby tego w sytuacji zatargu z miastem i braku zgody sądowej. Ta formuła zapewnia minimum bezpieczeństwa.Choć prowokatorów pewnie nie zabraknie ze strony lewizny, antify i innych degeneratów.To wszystko nie znaczy, że tak ma zostać na kolejne lata i że ja z tego powodu zagłosuję kiedykolwiek na PIS.

 9. Z nadzieją i niecierpliwością oczekuję na to Wielkie Wydarzenie. Z pewnością będzie to kolejne Święto Polskich Patriotów oraz zaproszonych gości. Niektórzy z komentatorów chyba sadzą, że 100 tys. obywateli to bezwolni wykonawcy poleceń pana Bąkiewicza. Mimo wszystko jednak jestem Mu wdzięczny za Marsz Niepodległości.
  Nie zgadzam się ze wszystkimi Jego wyborami (np. poparcie A. Dudy). Ale czy muszę? Pozdrawiam Polskich Patriotów!!!

 10. A teraz na kolana i dziękować PISowi za możliwość świętowania. Jak PIS straci władzę to będziecie musieli siedzieć w domach 11.11 Przy następnych wyborach zastanówcie się na kogo głosować.

 11. Tylko Polak-idiota idzie na marsz niepodleglosci. Czy Polska jest niepodlegla bo Jarek tak powiedzialo ? Zreszta nie pujde by nie sponsorowac narodowcow i pisoneofaszystow. Wole w tv film obejrzec. Slowo patriotyzm, wypadlo z mojego slownika.

Comments are closed.