Francuska policja Źródło: Wikimedia
Francuska policja Źródło: Wikimedia
W poniedziałek rano 37-letni obywatel Algierii zaatakował pod komisariatem funkcjonariuszy policji nożem. Życie policjanta w radiowozie uchroniła tylko kamizelka kuloodporna. Napastnik został zastrzelony.

We wtorek policja zatrzymała trzy osoby z otoczenia nożownika. Są to krewni napastnika, pracownik jego firmy remontowej i osoba, która wynajmowała mu mieszkanie. Okazuje się, że nożownik był właścicielem „małej firmy remontowej”.

„Próbujemy zrozumieć motywacje sprawcy” – mówią źródła policyjne, potwierdzając informacje o zatrzymaniach podanych wcześniej przez „France Bleu Azur”. Od poniedziałku prokuratura w Grasse prowadzi śledztwo dotyczące zamachu.

Zatrzymane osoby są przesłuchiwane, ale policja nie komentowała czy podejrzewa je o jakąkolwiek współpracę z zamachowcem. Przypomnijmy, że w poniedziałek o 6.30 rano 37-letni obywatel Algierii dźgnął nożem dwóch policjantów. Atak miał miejsce na parkingu komisariatu w Cannes.

Michalkiewicz. The Movie

Według pierwszych elementów śledztwa załoga przygotowywała się do patrolu. Algierczyk wdarł się do radiowozu, gdzie zadał ciosy kierowcy, którego uchroniła kamizelka. Później napastnik atakował policjantkę, ale ich koledzy oddali strzały i zneutralizowali zamachowca.

Zabity Algierczyk to Lakhdar B. W czasie ataku wzywał imię proroka Mahometa. Przybył do Francji w 2016 roku z Włoch, gdzie uzyskał wcześniej prawo pobytu jako „uchodźca”. Nie był notowany w kartotekach policyjnych.

Źródło: Le Figaro