Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Imigranci. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Tysiące uchodźców codziennie uciekają z Afganistanu do sąsiedniego Iranu, a tendencja ta może ostatecznie poważnie dotknąć Europę – zapowiedział szef organizacji humanitarnej Norweska Rada Uchodźców (NRC) Jan Egeland. Jego zdaniem ten kryzys może wkrótce przyćmić wydarzenia na granicy Polski i Białorusi.

Egeland odwiedził w tym tygodniu uchodźców afgańskich w prowincji Kerman we wschodnim Iranie, w pobliżu granicy z Afganistanem. Ostrzegł, że Europa może ucierpieć, jeśli napływ migrantów do Iranu będzie kontynuowany. W rozmowie z AP zaapelował, że należy zrobić dużo więcej niż obecnie, aby zapewnić uciekającym przed talibami Afgańczykom „nadzieję, żywność i opiekę”.

Wielu afgańskich uchodźców dzwoni do swoich krewnych, mówiąc im, że są w drodze do Iranu i wielu chce udać się do Europy, więc Europa powinna mniej zwracać uwagę na kilka tysięcy uchodźców, będących na granicy polsko-białoruskiej – powiedział.

REKLAMA

Do Iranu przybyło dziś z Afganistanu więcej ludzi niż w sumie jest na tej granicy – dodał. Jego zdaniem od czterech do pięciu tysięcy Afgańczyków codziennie ucieka do Iranu przez nieformalne przejścia graniczne.

Według NRC do tej pory około 300 000 osób uciekło z Afganistanu do Iranu od czasu przejęcia władzy przez Talibów. – Tam nie ma gospodarki, jest bardzo mało pomocy, za mało schronienia i żywności dla milionów potrzebujących – tłumaczył Egeland. Podkreślił, że wraz z nadejściem afgańskiej zimy do Iranu napłynie jeszcze więcej uchodźców.

Spodziewamy się, że stanie się to jeszcze bardziej dotkliwe, gdyż setki tysięcy zbliżają się już do granicy Afganistanu z Iranem. Zima będzie straszna w Afganistanie – zaznaczył Egeland i wezwał bogate kraje do natychmiastowego zwiększenia pomocy, zarówno w Afganistanie, jak i w krajach sąsiednich, takich jak Iran.

Jak można oczekiwać, że Iran sam weźmie na siebie tę odpowiedzialność? – mówił Egeland – To, co Europa powinna zrobić, to inwestować w nadzieję oraz w rozwój możliwości w Afganistanie i w krajach sąsiednich, jeśli chce uniknąć wędrówek ludzi w kierunku Europy”.

Podobną opinię we wtorek wyraził minister spraw wewnętrznych Iranu Ahmad Vahidi, który powiedział, że Iran codziennie ma na granicy z Afganistanem kilka tysięcy uchodźców. On również ostrzegł, że nowa fala afgańskich migrantów może próbować przedostać się do Europy, jeśli Afganistan nie otrzyma pomocy międzynarodowej.

(PAP)

REKLAMA