Polska w zielonej awangardzie. Rząd podpisał zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

Samochód elektryczny oraz Mateusz Morawiecki/Obrazek ilustracyjny/Fot. pxhere/PAP (kolaż)
Samochód elektryczny oraz Mateusz Morawiecki/Obrazek ilustracyjny/Fot. pxhere/PAP (kolaż)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Podczas szczytu klimatycznego COP26 państwa, producenci samochodów, miasta, regiony i właściciele flot zobowiązali się do… wycofania silników spalinowych do 2035 roku. Wśród sygnatariuszy tej deklaracji znalazła się także Polska.

Od ponad stu lat ludzkość korzysta z silników spalinowych, jednak tzw. porozumienie z Glasgow może to przerwać. Wśród firm, które je sygnowały są Avera Electric Vehicles, BYD, Auto Etrio Automobiles, Ford Motor Company, Gayam Motor Works, General Motors, Jaguar Land Rover, Mercedes Benz, MOBI Quantum Motors, Volvo Cars.

Z drugiej jednak strony brakuje tam znanych producentów jak Renault, Stellantis (producenta m.in. marek Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, FIAT, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, czy Peugeot), Toyota czy Volkswagen. Mimo to firmy te będą musiały się podporządkować – ze względu na wprowadzenie restrykcyjnych przepisów w poszczególnych krajach.

Mimo że w Polsce tzw. elektromobilność jest jeszcze w powijakach, a rynek samochodów używanych bije rekordy, m.in. dlatego że przychody społeczeństwa nie są zbyt wysokie, nasze władze postanowiły podpisać się pod deklaracją. W myśl zawartych tam zapisów, już za 14 lat z polskiego rynku miałyby zniknąć samochody spalinowe.

Wśród państw, które zadeklarowały zakaz sprzedaży silników spalinowych od 2035 roku są: Austria, Azerbejdżan, Kambodża, Kanada, Republika Zielonego Przylądka, Chile, Chorwacja, Cypr, Dania, Salwador, Finlandia, Islandia, Irlandia, Izrael, Litwa, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania, Urugwaj, Dominikana, Ghana, Indie, Kenia, Paragwaj, Rwanda, Turcja. Niemcy nie podpisały deklaracji, ponieważ może to zrobić dopiero nowy rząd, który nie jest jeszcze zaprzysiężony.

Wśród miast, władz regionalnych i stanów deklarację podpisały: Akureyri, Ann Arbor, Atlanta, Australijskie Terytorium Stołeczne, Barcelona, Bolonia, Bristol, Kolumbia Brytyjska, Buenos Aires, Kalifornia, Katalonia, Charleston, Dallas, Florencja, Prowincja Gangwon, Prowincja Jeju, La Paz, Lagos, Los Angeles, Nowy Jork, Nowy Jork City, Irlandia Północna, Quebec, Reykjavik, Rzym, San Diego, San Francisco, Santa Monica, Sao Paolo, Szkocja, Seattle, Sejong City, Seoul Metropolitan Government, Government of Sikkim, South Chungcheong Province, Ulsan Metropolitan City, Wales, stan Washington.

Z kolei wśród właścicieli i operatorów flot lub platform mobilności współdzielonej sygnatariuszami są: ABB, Astra Zeneca, BT Group, Capgemini, Centrica Danfoss, E.On, EDP, GlaxoSmithKline, Highland Electric Fleets HP Inc. Iberdrola Ingka Group/IKEA LeasePlan Corporation, National Grid Novo Nordisk, Openreach, Sainsbury’s, Siemens, SK Networks, Sky UK Limited, SSE, Tesco, Uber Technologies Inc, Unilever, Vattenfall, Zenith Zurich.

Źródła: francuskie.pl/BBC/Daily Maverick

70 KOMENTARZE

 1. Czy ja muszę powiedzieć że tego człowieka z teczki mocno boli głowa aby nie powiedzieć dosadniej że go POJE! Precz z socjalizmem tym bardziej NARODWOWO-PISOWSKIM! JE PIS!
  Nikt wam SQ nie dał prawa do podejmowania takich decyzji! Żeby chociaż było referendum w tej sprawie, ale nie aroganckie socjalistyczne świnie zdecydowały za mnie, za panią i pana!
  JE PIS!

 2. Wystarczy wziąść kalkulator do ręki i policzyć średnie obciążenie sieci przy ładowaniu w nocy wszyskich samochodów stojących w garażu. NIE MA OBECNIE W POLSCE I DŁUGO NIE BĘDZIE SIECI, która to wytrzymie… nwet jak wybudujemy te 2 elektrownie jądrowe… tylko d e b i l może wierzyć w te bajanie….

 3. Z PO już było tragicznie. Z PiS tragedia trwa. Zwodzą nas i robią co im polecono. Niestety, PiS to klasyczny Koń Trojański grający też w politycznym teatrzyku ,,dobrego glinę”. Wsparli wprawdzie Marsz Niepodległości, w sumie chyba tylko dzięki ministrowi Ziobro i dla lokalnej poprawy PR ale ogólnie wykonują wytyczne Agendy 2030 ONZ o depopulacyjnym ,,zrównoważonym rozwoju”. Dlatego nazywam PiS socjalistyczną komórką NWO używającą ,,prawicowo-patriotycznego” kamuflażu.

  • Kiedyś przeczytałem taką informację. PO wykonywało bardzo posłusznie polecenia masonerii, ale w PiS jest masonów bez liku.

 4. ma autobus darmowy, bo autobusy miejskie są za darmo po 2035 :-) , ludzie mają też wystarczającą ilość przychodu gwarantowanego żeby do miski ryżu dokupić jakiś luksus, jak np. robaki promowane jako ekologiczne jedzie w całym kraju socjalistycznych republik europejskich i jego landach

 5. Słusznie JE premier zadeklarował. Polska z cała pewnością nie będzie produkować żadnych (nie tylko spalinowych) samochodów do 2035 roku. Tylko europalety.

  • Z całym szacunkiem, w Polsce ma być zakaz sprzedaży. O produkcji nikt nie mówi, Volkswageny i inne będą nadal montować u nas swoje produkty.

 6. Jeśli Polacy nadal będą w większości ślepo popierać PO+PiS+PSL+Wszystkie_odmiany_lewicy, to już nie będzie nie tylko normalnego i polskiego rządu, lecz także i Polski.

 7. Interesujące: Polska sprzedaje prąd i równocześnie kupuje prąd z zagranicy:
  We wrześniu 2021 najwięcej energii przypłynęło do Polski ze Szwecji. Było to ponad 198 GWh, czyli blisko 40 proc. importu handlowego w minionym miesiącu.
  Interesujące jaka jest różniąca cen kupna i sprzedaży i kto naciska „guziki z prądem” w Polsce.
  „Polska Sprzedaje Coraz Więcej Prądu” – (15-10-2021)

  • Ba, ‚polska’ sprzedawała i sprzedaje „pozwolenia na emisję CO2”.

   Oczywiście jeśli sprzeda to i kupić musi. Albo zamknąć elektrownie i kopalnie.

   Co niniejszym przecież się dzieje.

   Więc Alleluja und Hossanna oraz Głębokie Szalomy!

Comments are closed.