Prowokacja przed Marszem Niepodległości. Tęczowa flaga na moście Poniatowskiego [FOTO]

Marsz Niepodległości 2019. Foto: PAP
Marsz Niepodległości 2019. Foto: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Około godz. 4 nad ranem pojawiły się doniesienia o namalowanej kredą „tęczy” na moście Poniatowskiego na odcinku przy Muzeum Narodowym. Jednak już przed godz. 5 Służy Oczyszczania Miasta zmyły kolorową kredę i udaremniły potencjalną prowokację przed dzisiejszym Marszem Niepodległości.

Zdjęcia z miejsca zdarzenia pojawiły się na profilu Nowa Warszawa na Facebooku. – Dostaliśmy zdjęcia o 4.20 w nocy – informował warszawską „Gazetę Wyborczą” twórca profilu.

Zdarzenie potwierdziła też rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. – Dostaliśmy zgłoszenie od policji ok. godz. 4 rano. Tęcza została namalowana na torowisku kredą. Zajęły się tym Służby Oczyszczania Miasta, które do godz. 5 usunęły malunki – ujawniła.

Oficjalna uroczystość państwowa

W obliczu niezrozumiałej decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach – poinformował we wtorek 9 listopada szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W komunikacie przesłanym PAP Kasprzyk zwrócił uwagę, że „każdy, kto Polsce dobrze życzy, pragnie, aby obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegały w sposób godny, spokojny i bezpieczny”.

„W obliczu niezrozumiałej decyzji Prezydenta Stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach” – poinformował.

Szef UdSKiOR dodał, że „uroczystość rozpocznie się zgodnie z pierwotną wolą społecznych organizatorów wydarzenia o godz. 13.00 na rondzie Romana Dmowskiego”. „Następnie uczestnicy Marszu Niepodległości przejdą tradycyjną trasą. Natomiast w Parku Skaryszewskim delegacje złożą kwiaty pod popiersiem jednego z ojców naszej Niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego. W uroczystości złożenia kwiatów weźmie udział wojskowa asysta honorowa. Bezpieczeństwo uczestnikom obchodów zapewni Policja i Żandarmeria Wojskowa” – czytamy.

Miasto Warszawa ma obwiać się „demolowania” stolicy (odwrotnie niż w przypadku manifestacji tzw. Strajku Kobiet, podczas których niszczono warszawskie budynki, głównie kościoły).

„400 ton kamiennych krawężników, płyt chodnikowych i obrzeży na ponad 200 paletach przewożonych z miejsca na miejsce. Dziesiątki kursów samochodów ciężarowych z kilkudziesięcioma tonami innego rodzaju ładunków i 2800 godzin – tylko przez ostatni tydzień – przepracowanych przez ponad 40 drogowców. To w liczbach »sprzątanie kostki« z ronda Dmowskiego i placu Pięciu Rogów. Większość z tych liczb należy pomnożyć razy dwa, bo plac budowy trzeba będzie potem przywrócić do normalności” – czytamy w komunikacie ZDM.

Źródła: wyborcza.pl/NCzas/PAP

10 KOMENTARZE

  1. A kiedy 5lta nasza super policja w końcu złapie tych wandali co to namalowali. Tylko kagance potrafią ludziom siła na mordy wciskać?

    • marsz marszem ale dlaczego media rządowe wyświetlają w roku tv piłsudskiego? Co on miał z tym wspólnego poza tym że nic?HAŃBA PiS,

  2. Takie natarczywe próby zwrócenia na siebie uwagi mogą świadzczyć, ze ich rzeczywista samoocena swoich skłonności może być różna od tej propagandowej. W Teheranie był, a może I jestnadal, zwyczaj maszerowania przez armie po fladze USA „WielkiegoSzatana”. Ciekawe czy Trzaskowski I elgiebetowcy o tym wiedzą.

Comments are closed.