Świat na krawędzi wojny? Chiny straszą na dobre. Odkryli TO amerykańscy naukowcy

Starcie USA kontra Chiny. / fot. YouTube
Starcie USA kontra Chiny. / fot. YouTube
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Zdjęcia satelitarne analizowane przez Federację Amerykańskich Naukowców zajmującą się badaniami nad bezpieczeństwem narodowym wskazują, że w Chinach trwają intensywne prace na trzech domniemanych polach silosów rakietowych, które mogą być wykorzystane do magazynowania i wystrzeliwania rakiet dalekiego zasięgu zdolnych do przenoszenia głowic atomowych.

Prace te zdają się wskazywać, że Pekin przeznacza znaczne środki i zasoby na rozwój swojego potencjału nuklearne- go. Silosy powstają w zachodniej części kraju.

Chiny długo kierowały się polityką minimalnego odstraszania, która zakładała posiadanie niewielkiego arsenału atomowego, mającego zniechęcić ewentualnego agresora przed atakiem.

Budowa silosów rakietowych oznacza, iż polityka Chin w tej kwestii może ulegać zmianie.

Tekst ukazał się w segmencie Postępy w Świecie w numerze 45-46 „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.

23 KOMENTARZE

 1. Trudno kitajcom się dziwić, w końcu to amerykanie starają się osaczyć Chiny z każdej strony, tak własnymi bazami w regionie, jak wspierając rozbudowę arsenału Indii czy wzmacniając animozje państw regionu z Pekinem…

 2. Jak na zachodzie kraju to nie na Tajwan czy USA a przeciwko Rosji lub Indiom. Myślą długofalowo: większy zysk będą mieli z podziału Syberii na pół z Amerykanami niż z Filipin czy Tajwanu. USA z kolei nie może dopuścić do znacznej ekspansji Chin, bo wtedy za kilka dekad Chiny rozwiną się znacznie poza zasięg Waszyngtonu.

  • Żałosne trolliku MON z Bydgoszczy. Od ćwierć wieku na zlecenie USA marzycie o wojnie rosyjsko-chińskiej, która wg gen. Matisa miała być nieunikniona, choć G. Kennan ostrzegał, że będzie odwrotnie i obłąkana polityka USA doprowadzi do sojuszu chińsko-rosyjskiego na zgubę USA… :-))))))))

   • Nie bój się mnie Rosjaninie, wolę by Twoja ojczyzna była tak duża jak jest a Chiny zostały w swoim legowisku, niż żeby ginęli ludzie w imię wielkości tego czy owego polityka. Nie wierzę w szczęście obywateli, gdy ich pan jest bogaczem i prowadzi wojny o jeszcze większe bogactwo. A Rosja niestety jest na przegranej pozycji, Lenin i Stalin wyssali jej zbyt dużo krwi, by z populacją porównywalną do Turcji czy Japonii mogła dużo znaczyć.

    • Populacja porównywalna do Turcji? Turcja 80 mln w tym chyba 10 mln Kurdów wrogich Turcji. Rosja 140 mln. Faktycznie porównywalne. To tak jak my do Niemiec.

    • Rozwarstwienie majątkowe w Rosji jest znacznie mniejsze niż w USA. Procent skrajnego ubóstwa i populacji w więzieniu również… Ty się nie martw o Rosję, tylko o USA gdzie 60% obywateli nie ma nawet 600$ oszczędności… USA jest na prostej drodze do powtórzenia „sukcesu” RPA w zarządzaniu krajem… :D

  • Pokój jest w interesie Chin bo to one się rozwijają o Usrael się zwija. Dlatego to dla Usraelczyków jedyną szansą jest wojna. Więc Chiny muszą mieć potencjał do odstraszania. Na pewno pierwsi nie uderzą ani na Rosję ani na Usrael bo po co im to skoro czas gra na ich korzyść. A wojny z Rosją Chiny nie są w stanie wygrać tak samo jak Usrael nie był w stanie wygrać wojny z Rosją nawet w szczycie swojej potęgi w latach 90-tych, kiedy był jedynym supermocarstwem.

 3. Chińczycy wiedzą, że Stany mogą spróbować je napaść nawet za cenę oberwania kilkunastoma atomówkami tu i tam.
  Dlatego atomówek musi być kilka tysięcy.

 4. Autor bredzi. USA zerwały umowę o zakazie obrony strategicznej i zapowiedziały budowę „tarczy antyrakietowej” z 400 antyrakiet a ostatnio zapowiedzieli, że będą to antyrakiety wielogłowicowe. W takiej sytuacji obecny chiński arsenał oceniany na ok. 200 głowic straciłby zdolność odstraszania. Winne jest USA. :-)))

 5. Dopóki pozwalali włazić do siebie każdemu i dawali się okradać to było ok. Teraz jak potrafią skutecznie się bronić przed amerykańskimi cwaniaczkami, to są zbrodniarzami.

  A może byście tak przed każdym meczem bejsbolowym trochę poklęczeli w ramach ekspiacji za rabowanie Chińczyków, co?

  Przydała by się lista; za jakie łajdactwa powinni klęczeć Amis i ich żydy? I jak długo, do końca tego stulecia?

   • Twierdzisz, że USA nie brały udziału w Wojnach Opiumowych? Nie uchwaliły The Chinese Exclusion Act 1882 (obowiązywał do 1943!)? Kalifornia jeszcze przed IWŚ nie płaciła 15$ za zastrzelenie Chińczyka, który oddalił się dalej niż 5mil od miejsca zamieszkania (stąd idiom Not a Chinaman’s Chance )? :-))

Comments are closed.