Czescy policjanci przyjadą na polsko-białoruską granicę?

Czeska policja. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/CTK
Czeska policja. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/CTK
REKLAMA

Posłowie prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) przyszłego premiera Petra Fiali wezwali w sobotę odchodzący rząd do wysłania na polsko-białoruską granicę czeskich policjantów.

Klub poselski ODS stwierdził, że polska straż graniczna i inne organy państwowe mają do czynienia z bezprecedensową, sztucznie wytworzoną falą migracyjną zorganizowaną przez białoruskie organy bezpieczeństwa, przy milczącej pomocy Federacji Rosyjskiej.

„Tuż przed wyborami parlamentarnymi rząd podjął decyzję o wysłaniu na Węgry 50 policjantów w celu ochrony zewnętrznej granicy Schengen, mimo że na granicy węgiersko-serbskiej nie działo się nic dramatycznego. Dziś, gdy Polska i Unia Europejska stoją w obliczu fatalnego łamania prawa międzynarodowego, Andrej Babisz milczy i udaje, że nic się nie dzieje”- napisali posłowie ODS.

REKLAMA

Stwierdzili, że podobne wysłanie funkcjonariuszy na polsko-białoruską granicę będzie formą kluczowego wsparcia dla polskiego rządu i polskich służb granicznych. „Chodzi również o naszą granicę!” – uznali.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

W odpowiedzi minister spraw zagranicznych kończącego misję gabinetu Babisza, Jakub Kulhanek napisał na Twitterze, że władze były w kontakcie ze stroną polską, zaoferowały pomoc i będą ją realizować, jeżeli polska strona będzie zainteresowana.

Kulhanek stwierdził również, że czeski rząd poważnie traktuje ochronę wschodniej granicy UE i dobitnie opowiada się za zaostrzeniem sankcje przeciwko Białorusi.

PAP

REKLAMA