Przedsiębiorcy będą musieli się tłumaczyć. Wezwania trafią do ponad pół miliona firm

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
W listopadzie Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu ZUS zapyta firmy, które nie mają u siebie pracowniczych planów kapitałowych, o to, dlaczego ich nie uruchomiły.

Wezwania do złożenia wyjaśnień trafią do ponad 680 tys. firm. Pracownicze plany kapitałowe z założenia są programem powszechnym i powinna je u siebie uruchomić i udostępnić pracownikom znakomita większość firm.

W firmach, które uruchomiły program pracowniczych planów kapitałowych, przystąpiło do niego łącznie 30% osób, a zgromadzone aktywa to już przeszło 7 mld zł.

Do programu PPK nie dołączyło m.in. 19 dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają przynajmniej 250 pracowników.

Przedsiębiorstwo mogło nie uruchamiać PPK, gdy wszyscy pracownicy zadeklarowali, że nie chcą w nich uczestniczyć, lub funkcjonuje tam inny program emerytalny.

PPK trafiły na zły moment – większość firm musiała je uruchomić w czasie pandemii.

Z tego powodu termin wdrożenia jednego z etapów programu został wydłużony, a i tak wiele firm, zwłaszcza mniejszych, zamiast myśleć o PPK, walczyło o utrzymanie płynności finansowej i zatrudnienia, a nawet po prostu o przetrwanie. I być może właśnie z tego powodu nie przystąpiły do programu. Inne być może zlekceważyły obowiązek jego uruchomienia.

Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Kraju w numerze 45-46 „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.

6 KOMENTARZE

    • Trzeba uruchomić i zbierać! Przecież kolejni rządzący w Polin agenci obcych państw, muszą mieć skąd ukraść (wide OFE) kiedy zabraknie pieniędzy na kolejne urzędnicze posady dla ich znajomych i członków ich rodzin!

    • Po OFE nikt nie powinien już brać w tym udziału. Jedyny sens takiego programu, to obowiązek założenia konta w banku i tam odkładanie. Konto mogłoby mieć korzystne gwarantowane oprocentowanie i gwarancje państwa co do wypłaty środków. Środki można by wypłacić po danym okresie zależnym od wieku.

  1. Sam pracuje dla państwówki, najgorsze jest to że z automatu zostanie się przypisanym do PPK jak nie złoży się wniosku o odmowy i w dodatku raz na ok. 2 lata trzeba się przypominać o tym. To jest drugie OFE, które nie wypali a pieniądze pracownika wywalone w błoto będzie.

Comments are closed.