Chiński myśliwiec Shenyang J-16. Foto: wikimedia
Chiński myśliwiec Shenyang J-16. Foto: wikimedia

Chiny ostrzegły Australię przed potężnym atakiem w razie ewentualnego zaangażowania się w obronę Tajwanu w przypadku chińskiej agresji – poinformował w niedzielę australijski portal news.com.au. Ostrzeżenie wystosował na Twitterze Hu Xijin, redaktor naczelny nacjonalistycznego chińskiego tabloidu „Global Times”.

„Jeżeli australijscy żołnierze przybędą walczyć w Cieśninie Tajwańskiej, jest nie do pomyślenia, by Chiny nie przeprowadziły potężnego ataku na Australię i ich bazy wojskowe. Więc niech Australia lepiej się przygotuje na poświęcenie za wyspę Tajwan i Stany Zjednoczone” – napisał na Twitterze w sobotę w nocy (czasu australijskiego – PAP) Hu Xijin

Wpis dziennikarza był odpowiedzią na słowa ministra obrony Australii Petera Duttona, który w wywiadzie opublikowanym w piątek mówił, że w razie ataku na Tajwan, australijskie siły wesprą wojska USA – tłumaczył australijski portal internetowy.

W październiku prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone broniłyby wyspy Tajwan w razie inwazji chińskich wojsk – przypomina news.com.au.

Michalkiewicz. The Movie

Tajwan zachowuje odrębność polityczną od 1949 roku, gdy po przejęciu władzy przez komunistów w Chinach kontynentalnych na wyspę wycofały się siły Republiki Chińskiej i jej rząd. Komunistyczny Pekin nigdy nie pogodził się z tym stanem rzeczy i niezmiennie uważa Tajwan za swoją prowincję. (PAP)