Świat na krawędzi wojny. „Chiny ostrzegły Australię przed potężnym atakiem”

Chiński myśliwiec Shenyang J-16. Foto: wikimedia
Chiński myśliwiec Shenyang J-16. Foto: wikimedia
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Chiny ostrzegły Australię przed potężnym atakiem w razie ewentualnego zaangażowania się w obronę Tajwanu w przypadku chińskiej agresji – poinformował w niedzielę australijski portal news.com.au. Ostrzeżenie wystosował na Twitterze Hu Xijin, redaktor naczelny nacjonalistycznego chińskiego tabloidu „Global Times”.

„Jeżeli australijscy żołnierze przybędą walczyć w Cieśninie Tajwańskiej, jest nie do pomyślenia, by Chiny nie przeprowadziły potężnego ataku na Australię i ich bazy wojskowe. Więc niech Australia lepiej się przygotuje na poświęcenie za wyspę Tajwan i Stany Zjednoczone” – napisał na Twitterze w sobotę w nocy (czasu australijskiego – PAP) Hu Xijin

Wpis dziennikarza był odpowiedzią na słowa ministra obrony Australii Petera Duttona, który w wywiadzie opublikowanym w piątek mówił, że w razie ataku na Tajwan, australijskie siły wesprą wojska USA – tłumaczył australijski portal internetowy.

W październiku prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone broniłyby wyspy Tajwan w razie inwazji chińskich wojsk – przypomina news.com.au.

Tajwan zachowuje odrębność polityczną od 1949 roku, gdy po przejęciu władzy przez komunistów w Chinach kontynentalnych na wyspę wycofały się siły Republiki Chińskiej i jej rząd. Komunistyczny Pekin nigdy nie pogodził się z tym stanem rzeczy i niezmiennie uważa Tajwan za swoją prowincję. (PAP)

37 KOMENTARZE

 1. Tajwan nie jest w stanie — nie mając atomówek — obronić się przed Chinami. Chiny kontynentalne chcą Tajwan przyłączyć, jak również kontrolować cieśninę. Czy świat gotów jest ryzykować potężny konflikt, aby tylko Chinom to uniemożliwić?
  W sumie — historycznie rzecz biorąc — to prawie „od zawsze” była wyspa kontrolowana przez Chiny (i ta cieśnina takoż). Nie ma się co dziwić, że chcą ją przyłączyć. Kiedyś o mało-co nie przyłączyli Japonii!

  • To, że „Chiny kontynentalne chcą Tajwan przyłączyć” nie oznacza, iż jest moralnie i prawnie słuszne. Mieszkańcy Tajwanu mają prawo do wyboru własnej drogi, także i podporządkowania się Pekinowi.
   Jeśli Tajwan znalazł sobie sojuszników to jego sprawa, a nam (na szczęście) nic do tego.

   • „moralnie i prawnie słuszne” – to nie ma żadnego znaczenia w polityce to raz, a dwa kto decyduje co w polityce jest moralnie słuszne? Ty? Ja? Głosowanie?

    „Mieszkańcy Tajwanu” – tych już prawie nie ma po tym jak chińczycy „republikańscy” zajęli wyspę i wytrzebili rdzennych tajwańczyków.

   • Moralnośc nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi o to kto jest silniejszy w danej chwili! Pekin chce taiwanu i bezie goi chciał włączyć do macierzy. Ja nie chcę
    aby Polska byłą być w UE na tych zasadach co dziś i co? nic nie mogę.
    Jeśli protektorzy niezawisłosci taiwanu dadzą rady pokazać, że atak siłowy nie ma szans to pewnie do niego nie dojdzie.

   • „Mieszkańcy Tajwanu mają prawo do wyboru własnej drogi, także i podporządkowania się Pekinowi” – właśnie tą zasadą, ze wszech miar słuszną, kierowali się mieszkańcy Krymu domagając się przyłączenia do FR w 2014 r. Oraz mieszkańcy Górnego Śląska domagając się przyłączenia do II RP w 1920 r.

 2. Wypalić tę zakałę ludzkości do ostatniego … kangura. Tak, to nie pomyłka. Chiny są jakie są i nie nikt nie ma złudzeń, natomiast Australia zdradziła Cywilizację Zachodnią poprzez swoje działanie w ramach tzw. kovidu. No nie ona jedna, ale najbardziej spektakularnie.

 3. W końcu Australia dostanie nauczkę za religię covidiańską. Należy się tym pajacom z wyspy kangurów. Będę kibicował Chińczykom.

 4. Na WP piszą że Konfederacja rozśewa Fake newsy w sprawie statystyk dotyczących ich pandemi.Napisałem komentarz,że niech WP pozwie ich do sądu za to.Ale to jest idealna sytuacja żeby Konfa pozwała wirtualną polskę albo kurier warszawski jak zwał tak zwał.

 5. Chiny sa najwiekszym zagrozeniem dla swiata zachodniego. Kryzys w komunizmie wkoncu przyszedl i probuja cos jeszcze ugrac. Covid i represje z nim zwiazane to chinski projekt.

  • to satanisty masońskie są największym zagrożeniem: opanowały usa, wyhodowały zsrr, komunę ojro-sovieto-bolshevic-union i niestety chińską komunę też, ale za dwa lata będzie po nich i kow(z)widzie!

  • Największym zagrożeniem dla świata zachodniego jest świat zachodni. Kowid to chiński projekt? To dlaczego taka Australia czy Francja realizuje ten projekt gorliwiej niż Chiny?

 6. Co by nie mówić to Tajwan jest na pewno bardziej chiński niż australijski. A tzw. zachodnie demokracje już dawno straciły prawo do pouczania innych po tym jak zniszczyli demokrację i wolność na całym Zachodzie i z roku na rok tylko dokręcają śrubę swoim społeczeństwom

 7. Wielka Brytania nie chce skupiać na sobie uwagi dlatego poświęciła australijskie peryferia na ewentualne bombardowanie, to w sumie tłumaczy ten kowidiański zamordyzm w Australii, który był testem mobilizacji do ewakuacji w czasie ataku z powietrza, a przygotowane obozy odosobnienia będą służyć izolacji osób skażonych bronią biologiczną, przy której kowid to zwykły katar.

 8. Świat na krawędzi wojny, bo redaktor tabloidu napisał coś na tłiterze? Czyli jak minister obrony mówi coś o wojnie to wtedy świat jest na krawędzi pokoju?

  • To nie tak! To tzw.harcownicy;ktoś ważny wypuszcza debila/balon próbny, żeby zbadać reakcje na daną wypowiedź. To taki element tej nowoczesnej wojny hybrydowej.U nas też tak robią w sprawie srajdemii.

  • Baczniej obserwuj co się dzieje na arenie międzynarodowej, a mniej głupot będziesz pisał. Wojna wisi na włosku od ok. 2 lat (a mówi się o niej nie bez powodu od 5-6), co nie znaczy, że do niej dojdzie. Ale jest większe prawdopodobieństwo, że będzie, a jak będzie wyglądała to się okaże.
   A III wojnę światową mamy już od marca 2020.
   Hint: każda nowa wojna w nowożytnych czasach wygląda inaczej niż poprzednia.

 9. Biden nie mógł nic innego powiedzieć gdyż cała elektronika (i przemysł) Usraela wiszą na Tajwanie.I nic mu nie pomogą lotniskowce gdyż bez części zamiennych gospodarka im się posypie.Zwłaszcza ta ,nowa’ oparta na inteligentnych rowerach i koszernych prawnikach.Korea
  upadnie w ciągu miesiąca (ze strachu),zaś NATO i UE pomogą wyłącznie werbalnie pilnując CO2.

   • @Lechita: A kogo mogli wybrac, kogos z Ameryki Poludniowej? Tam od samego poczatku sa nieustanne ruchawki, zamachy stanu i rewolucje. Jedno Chile zlapalo szanse na postep pod (WSTAC!) wielkim Generalem Pinochetem (mozna siadac), i spaprali ja jak tylko General dobrowolnie ustapil, szanujac wynik referendum. Zaraz wybrali lewizne i maja ruchawki.

 10. Amerykanom i innym gangsterom uznajacych sie za mocarstwa, oraz uzbrojonym mediatorom chcacych wprowadzac porzadki na swiecie dla wlasnych korzysci, a takze troszczyc sie o czyjes przywileje, lub dbac o przydzialanie obcym krajom statusu przynaleznosci, nalezaloby zadac pytanie: „Co komu do domu, jak chata nie jego?”

 11. Świat na krawędzi wojny i dlatego uSSrael do spóły z Putinem nasłali migrantów na upadły bantustan. Teraz jeszcze rozkaz, żeby tubylcy zamiast bronić bantustanu, ruszyli na Pacyfik, żeby czwórkami ginąć za uSSrael.

 12. Sami jesteśmy winni tych sytuacji jak kupując kebaba osiedlasz jednego araba ,tak samo kupując z Chin popierdułki zrzucasz na Świat atomówki z Ruskiej gazówki itd. itp.

 13. Australijczycy nie poddają się, tylko w naszych mediach cisza, kilka dni temu w Melbourne był wielotysięczny pokojowy protest, bo nowy premier (skorumpowana poprzedniczka podała się do dymisji) chce wprowadzić więcej zamordystycznego prawa. Ludzie widzą, że nie są sami,były przemówienia wolnościowców, odśpiewano nieoficjalny hymn – I am Australian, więc trzymajmy za nich kciuki, bo wiele od nich zależy.

Comments are closed.