Czesi chcą pomóc Polsce. „Pokażmy naszym sąsiadom, że nie jesteśmy tchórzami”

Polska policja na granicy z Białorusią Źródło: Twitter/Polska Policja
Polska policja na granicy z Białorusią Źródło: Twitter/Polska Policja
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhanek poinformował w niedzielę na Twitterze, że z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem omówił sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Wyraził poparcie Pragi i powtórzył gotowość Czech do pomocy. Wsparł go wiceprzewodniczący ruchu Burmistrzowie i Niezależni (STAN) Vieslav Michalik, który dodał: „pokażmy naszym sąsiadom, że nie jesteśmy tchórzami”.

„Rozmawialiśmy o ciężkiej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wyraziłem poparcie dla Polski i powtórzyłem, że jesteśmy gotowi do dwustronnej pomocy, jeżeli zostaniemy poproszeni” – napisał Kulhanek.

Podkreślił, że w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Czech i Polski tworzą Węgry i Słowacja, będą konsultować się w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią.

Podczas spotkania Kulhanek chce ponowić propozycję pomocy. Opowiedział się za kolejnymi sankcjami przeciwko Białorusi.

Kulhanek razem z całym gabinetem Andreja Babisza podał się do dymisji. Nowy gabinet tworzy lider prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Fiala. W sobotę klub parlamentarny ODS zaapelował o wysłanie na granicę z Białorusią czeskich policjantów. ODS uważa też, że czeski rząd powinien poprzeć każdą decyzję, jaką podejmą instytucje unijne wobec Białorusi.

Na wpis Kulhanka w sieci społecznościowej zareagował wiceprzewodniczący ruchu Burmistrzowie i Niezależni (STAN), który jest jednym z 5 ugrupowań tworzących przyszły gabinet, Vieslav Michalik. Napisał, że popiera pomysł wysłania czeskich policjantów na granicę z Białorusią.

„Pokażmy naszym sąsiadom, że nie jesteśmy tchórzami, że wiemy, jak być solidarni i że jesteśmy współodpowiedzialni za ochronę zewnętrznej granicy Unii” – stwierdził.

PAP

17 KOMENTARZE

 1. Moga przybyc cala zgraja i przywiezc dobrego piwa. Jak sie polaczymy z sasiadami, to nam to cale pokichane NATO bedzie niepotrzebne.

 2. No pamiętając o waszym Czesi tchórzostwie w czasie Pierwszej Wojny Światowej i przed Drugą – walka z nachodźcami to nie kipisz polskiego samochodu co przyznaję wam wychodzi – lepiej wy nie opuszczajcie swej krainy knedlików i piwa…

 3. Wiedzą że jak tego nie ogarniemy, to następnym krokiem będzie szlak Białoruś-Banderland-Słowacja-Czechy-Niemcy.

 4. jak dla mnie jak najbardziej zdrowe, dojrzałe zachowanie ze strony sąsiada.

  Możnaby do nich strzelać … ale lepiej pokazać … ” sory nie przejdziecie ” I teraz jest przepychanka co pierwsze upadnie … Polska granica z Białorusią ( wątpie ) czy władza na białorusi wywinie się na zewnątrz sama z Szefem na czele. heh …
  Biore popcorn i patrze…

 5. Ale, czy przepuszczą węgierską amunicję przez swoje terytorium, no to nie wiadomo.
  Żadnego oświadczenia ze strony czeskiej od 1920 roku, o tym wrogim Polsce i w istocie samobójczym akcie nie było.

 6. Najpierw za pieniądze Angeli nasrali nam na łeb żeby nas wpędzić w objęcia gazu Putina, a teraz chcą rżnąć bohatera w obronie przed dzikusami.

 7. Nie powinniśmy przyjmować żadnej pomocy od czechów , oni nam już „pomogli” w sprawie Turowa. Poza tym mają w tym interes , boją się , że imigranci ruszą na nich przez ukrainę . Taka to ich odwaga i pomoc. Cwaniactwo – nic więcej.

 8. Mur
  motto: „Budowa muru na granicy nie jest rozwiązaniem, ponieważ Lech Wałęsa pokazał nam, że każdy mur da się przeskoczyć.” (Robert Biedroń)

  Budowa muru na granicy
  Ma jednak sens, bo przemytnicy,
  Tak jak bezpieka, są zmuszeni
  By użytkować motorówki…
  Bolek przeskoczył mur? Półgłówki
  Niech wierzą dalej półgłówkowi!
  A my ufajmy dziś murowi.

Comments are closed.