Kopczany, 23.08.2021. Pas drogi granicznej na polsko-białoruskiej granicy w Kopczanach (gm. Lipsk) (ar/awol) PAP/Artur Reszko
Obrazek ilustracyjny/Kopczany, 23.08.2021. Pas drogi granicznej na polsko-białoruskiej granicy w Kopczanach (gm. Lipsk) (ar/awol) PAP/Artur Reszko

Mamy do czynienia z propagandową operacją zaplanowaną przez białoruski reżim – napisał szef MON Mariusz Błaszczak apelując o wsparcie dla żołnierzy i funkcjonariuszy znajdujących się na granicy.

„Mamy do czynienia z propagandową operacją zaplanowaną przez białoruski reżim. Apeluję o rozwagę przy ocenie ten sytuacji. Wspierajmy naszych żołnierzy i funkcjonariuszy, na których ciąży teraz ogromna odpowiedzialność” – napisał minister obrony w poniedziałek na Twitterze.

Sejm na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu ma się zająć projektem uchwały dotyczącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Michalkiewicz. The Movie

W poniedziałek władze poinformowały o migrantach gromadzących się przy zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. Kilka tysięcy osób miało udać się na przejście pod nadzorem białoruskich służb.

Straż Graniczna odnotowała ostatniej doby 118 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wobec 39 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma zostać ustawiony płot z drutem kolczastym i elektronicznymi systemami nadzoru.

(PAP)