Najnowsze doniesienia z granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano „kurierów” nielegalnych imigrantów

Straż Graniczna - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
REKLAMA
Ostatniej doby odnotowano 244 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Wobec 29 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Podlaska policja poinformowała także o zatrzymaniu 5 „kurierów” nielegalnych imigrantów. Dwóch z nich to Polacy.

Jak przekazała na Twitterze Straż Graniczna, w poniedziałek odnotowano 244 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

„Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała bezskutecznie forsować 100-osobowa grupa” – podała SG na Twitterze.

REKLAMA

Podlaska policja, która wraz z innymi służbami mundurowymi zabezpiecza odcinek granicy w regionie przed nielegalnym przekraczaniem przez imigrantów, oceniła natomiast, że noc na granicy z Białorusią minęła spokojnie.

Chodzi m.in. o teren nieczynnego obecnie, drogowego przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi, gdzie w poniedziałek po białoruskiej stronie zgromadziło się co najmniej kilkuset cudzoziemców i gdzie zostały skierowane wzmocnione siły policji, Straży Granicznej i wojska.

W poniedziałek ok. 16 kilkusetosobowa grupa imigrantów próbowała siłowo sforsować granicę innym miejscu w Podlaskiem – w rejonie Starzyny (powiat hajnowski). W stronę mundurowych poleciały kamienie, jeden z policjantów miał uszkodzony kask po takim uderzeniu.

Na zdjęciach, które podlaska policja opublikowała w mediach społecznościowych widać m.in. uszkodzony kask, a także zasieki i leżące za nimi zbite w platformy deski, prawdopodobnie służące do przejścia przez ogrodzenie graniczne.

Podlaska policja poinformowała też o zatrzymaniu pięciu kolejnych tzw. kurierów – dwóch Polaków, dwóch Ukraińców i obywatela Tadżykistanu – przewożących osoby nielegalnie przebywające w kraju. W autach zatrzymani przewozili łącznie dziesięć osób.

Do zatrzymań doszło podczas kontroli drogowych w miejscowości Olchowicze oraz w Orli, Olszewie i Dubnie – poinformował we wtorek rano rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa.

W Olchowiczach policjanci próbowali zatrzymać do kontroli skodę, której kierowca zaczął uciekać, po kilku kilometrach stracił jednak panowanie nad autem, wjechał do rowu i uderzył w skarpę. Prowadzącym auto okazał się Ukrainiec, który przewoził czterech Syryjczyków.

W Orli policjanci zatrzymali do kontroli kolejnego obywatela Ukrainy, kierowcę skody, który – jak się przyznał – również jechał odebrać imigrantów. W pobliżu zatrzymano trzech Syryjczyków, których miał transportować. W Olszewie zatrzymano dwóch Polaków, którzy hondą przewozili obywatela Iranu. W Dubnie – obywatela Tadżykistanu, który toyotą przewoził dwóch Afgańczyków.

Od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, policja zatrzymała w Podlaskiem blisko 280 tzw. kurierów w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy; przewozili oni łącznie 1147 osób, które wcześniej nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusi do Polski.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

Źródło: PAP

REKLAMA