Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Pexels (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Pexels (kolaż)
REKLAMA

Premier Grecji Kyriakos Micotakis ogłosił w czwartek w telewizyjnym wystąpieniu, że od poniedziałku w kraju będą obowiązywać nowe obostrzenia w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19, w tym zakaz wstępu dla niezaszczepionych do kin, muzeów czy siłowni.

Nowe środki oznaczają, że niezaszczepione osoby dorosłe nie będą już miały dostępu do obiektów zamkniętych po przedstawieniu negatywnego wyniku testu. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami niezaszczepieni nie mogą korzystać jedynie z restauracji w środku lokalu.

REKLAMA

To jest rzeczywiście pandemia wśród niezaszczepionych – skomentował premier, nawołując do szczepień.

Według nowych zasad certyfikat szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia przestanie być ważny po siedmiu miesiącach od podania drugiej dawki. Oznacza to, że ta grupa wiekowa będzie miała jeden miesiąc na otrzymanie dawki przypominającej szczepionki.

Premier zapowiedział także, że będą obowiązywać zróżnicowane godziny pracy, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Ma to zapobiec przebywaniu pracowników w tym samym czasie w jednym miejscu, jak i tłumom w transporcie publicznym. W przypadku rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym będą obowiązywać specjalne przepisy.

Kontrole przestrzegania zasad antyepidemicznych w całym kraju mają zostać wzmożone, a lekarze prywatni będą potrzebni do wsparcia państwowego systemu opieki zdrowotnej. Wierni uczestniczący w mszach świętych będą musieli okazać negatywny wynik testu na Covid-19, o co wcześniej apelował Grecki Kościół Prawosławny.

Micotakis podkreślił, że to „plan dla Grecji, aby nasze święta były lepsze w tym roku niż w zeszłym”.

Jak dotąd około 62 proc. z 11 mln mieszkańców Grecji zostało w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.

Źródło: PAP

REKLAMA