Gorąco w Wiedniu. Doszło do starć z policją. Ludzie nie chcą obowiązku szczepień i locdownu [VIDEO]

Protest przeciwko covidowemu totalitaryzmowi w Wiedniu. Foto: PAP/EPA
Protest przeciwko covidowemu totalitaryzmowi w Wiedniu. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Wprowadzony w Austrii w piątek 10-dniowy lockdown przeciwepidemiczny i obowiązek szczepień przeciw Covid-19 wyprowadził w sobotę na ulice Wiednia około 30 tys. przeciwników tych obostrzeń – poinformowała stacja Deutsche Welle. Ale z nagrań w mediach społecznościowych można wnioskować, że ludzi było dużo więcej. Doszło do starć z policją. Protest trwa.

Uczestnicy demonstracji, w dużej części stronnicy prawicowej Austriackiej Partii Wolności (FPOe), manifestowali swój sprzeciw wobec decyzji rządu o wprowadzeniu od najbliższego poniedziałku serii obostrzeń, jak zakaz opuszczania domu poza wyjściem na zakupy spożywcze, po poradę lekarską i z potrzeby wykonania ćwiczeń fizycznych.

REKLAMA

Na transparencie rozpoczynającej kolumnę maszerujących widniał napis: „Kontrolujcie granice a nie swój naród”.

Odwołanie imprez kulturalnych, zamknięcie punktów handlowych poza oferującymi produkty żywnościowe i nałożenie obowiązku poddania się szczepieniu przeciw Covid-19 na wszystkich, dla których preparaty są dostępne – to kolejne powody, które wyprowadziły na ulice stolicy Austrii dziesiątki tysięcy ludzi.

Lewackie media i „autorytety” mówią o „spędzie prawicowych ekstremistów”, ale na nagraniach widać, że w proteście uczestniczyli zwykli obywatele, kobiety i mężczyźni w różnym wieku, często całe rodziny. Znamy te kłamstwa, o Marszy Niepodległości mówią co roku tak samo.

Kilka razy doszło do starć z policją, ale na małą skalę. Funkcjonariusze użyli gazu. Zatrzymano kilka osób, ale protest generalnie przebiegał spokojnie.

Austriacki kanclerz Alexander Schallenberg w piątek przeprosił wszystkich zaszczepionych za wprowadzone ograniczenia, mówiąc, że to niesprawiedliwe, że muszą cierpieć z powodu blokady, choć wykorzystali wszystkie dostępne środki, by chronić siebie i innych przed zakażeniem i powstrzymać transmisję wirusa.

„Przepraszam, że to zrobiłem” – powiedział Schallenberg o lockdownie w publicznej telewizji ORF.

Policja poinformowała, że ok. 1300 funkcjonariuszy będzie kontrolować w różnych częściach kraju przestrzeganie obostrzeń, których zasadność utrzymania zostanie oceniona po 10 dniach. Zakłada się przedłużenie okresu obowiązywania lockdownu maksymalnie do 20 dni.

Według rządowych danych mniej niż 66 proc. spośród 8,9 mln mieszkańców Austrii jest w pełni zaszczepionych.

Źródło: PAP

REKLAMA