„Oflagują” niezaszprycowanych żołnierzy. Segregacja sanitarna w armii amerykańskiej

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Domena Publiczna/Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Domena Publiczna/Pixabay (kolaż)
REKLAMA
Amerykańska armia nakazuje dowódcom „oflagować” niezaszczepionych żołnierzy, aby zablokować im ponowny zaciąg i skutecznie zablokować karierę zawodową, donosi foxnews.com. Żołnierze pozostaną „oflagowani” do czasu pełnego zaszczepienia lub odsunięcia od służby.

Armia amerykańska zaczęła pozbywać się niezaszczepionych żołnierzy poprzez blokowanie ich ponownego zaciągnięcia się do wojska, w tym do oddziałów rezerwy i gwardii.

Sekretarz obrony Lloyd Austin jeszcze w sierpniu polecił wszystkim oddziałom wojskowym zapewnić, że członkowie służby otrzymają szczepionkę.

REKLAMA

Fox News uzyskał memorandum z 16 listopada od sekretarza armii Christine Wormuth szczegółowo opisujące, jak dowódcy powinni „oflagować” żołnierzy, którzy odmawiają szczepień przeciw COVID-19, co pozwoli służbie przejść na emeryturę lub oddzielić żołnierzy „po opływie okresu służby”.

„Oflagowani” żołnierze zostaną również zawieszeni w „korzystnych działaniach personalnych”, zgodnie z notatką. Żołnierze odmawiający szczepienia otrzymają ogólny nakaz nagany, chyba że otrzymają religijne lub medyczne zwolnienie od szprycy.

„W związku z tą polityką, upoważniam dowódców do nakładania zakazów kontynuowania służby… dla wszystkich żołnierzy, którzy odmawiają nakazu obowiązkowych szczepień bez zatwierdzonego lub oczekującego wniosku o zwolnienie”, czytamy w notatce podpisanej przez sekretarza Wormutha.

Żołnierze pozostaną „oflagowani” do czasu aż zostaną w pełni zaszczepieni, otrzymają zatwierdzone zwolnienie medyczne lub administracyjne, lub zostaną odseparowani od armii. Separacja jest terminem używanym do opisania osoby opuszczającej aktywną służbę, ale niekoniecznie całkowicie odchodzącej ze służby, przypomina foxnews.com.

Z danych przekazanych Fox News wynika, że 95 procent aktywnych członków armii otrzymało przynajmniej jedną dawkę szprycy przeciw COVID-19. Statystyka ta jest znacznie gorsza w przypadku członków rezerwy, gdzie co najmniej jedną dawkę otrzymało ok. 60 procent.

Źródło: foxnews.com

REKLAMA