Radzą sobie bez masowego szprycowania. Afryka unika katastrofy COVID-19. Naukowcy są zaskoczeni

Stop COVID-19. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Stop COVID-19. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Naukowcy są zaskoczeni, że Afryka unika katastrofy Covid-19 choć nadal nie jest jasne, jakie będzie jego ostateczne żniwo. Dane WHO pokazują, że zgony w Afryce stanowią zaledwie 3 procent globalnej liczby. Dla porównania, zgony z powodu epidemii w obu Amerykach i Europie stanowią 46 procent i 29 procent.

Obecnie średnia liczba podanych dawek szczepionki dla Afryki wynosi 16.21 na 100 mieszkańców. Dla porównania w Europie w zdecydowanej większość państw podano ponad 100 dawek szprycy na 100 mieszkańców.

W Nigerii, najbardziej zaludnionym kraju Afryki, rząd odnotował do tej pory prawie 3000 zgonów wśród 200-milionowej populacji. Stany Zjednoczone odnotowują tyle zgonów co dwa lub trzy dni – podkreśla piątkowy „Indian Express”.

Kiedy koronawirus pojawił się na tym kontynencie po raz pierwszy w ubiegłym roku, urzędnicy służby zdrowia obawiali się, że mniemana pandemia ogarnie Afrykę, zabijając miliony i niszcząc kruche systemy opieki zdrowotnej.

Chociaż nadal nie jest jasne, jakie będzie ostateczne żniwo Covid-19, ten katastrofalny scenariusz w dużej części jeszcze się nie zmaterializował.

W ostatnich miesiącach koronawirus uderzył w RPA i szacuje się, że zabił tam ponad 89 tys. osób, zdecydowanie najwięcej na kontynencie.

Naukowcy przyznają jednocześnie, że w krajach afrykańskich ogromnie trudno jest uzyskać konkretne dane dotyczące zakażeń koronawirusem i ostrzegają, że trend zmniejszania zachorowalności może się odwrócić.

Jednak w Afryce dzieje się coś „tajemniczego”, co zastanawia naukowców – powiedziała prof. Wafaa El-Sadr, dyrektor ds. chorób zakaźnych na Columbia University.

Afryka nie ma szczepionek i środków do walki z Covid-19, które są w Europie, ale wydaje mi się, że radzi sobie lepiej – powiedziała.

W Afryce jedynie mniej niż 6 proc. osób jest zaszczepionych. Przez całe miesiące WHO określała Afrykę w swych tygodniowych raportach pandemicznych jako „jeden z najmniej dotkniętych regionów świata”.

Część naukowców jest zdania, że średnia wieku na kontynencie – 20 lat wobec 43 lat w Europie Zachodniej, a także niski stopień urbanizacji i życie prowadzone na zewnątrz być może oszczędziło do tej pory Afryce bardziej śmiertelnych skutków koronawirusa.

Trwają też badania, czy mogą być inne wyjaśnienia sytuacji stosunkowo niskiego wskaźnika zachorowalności na tym kontynencie, w tym przyczyny genetyczne lub narażenie na inne schorzenia.

Christian Happi, dyrektor Afrykańskiego Centrum Genomiki Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie Redeemer w Nigerii, powiedział, że władze są przyzwyczajone do ograniczania epidemii nawet bez szczepień i przypisują to rozległej sieci społecznych pracowników służby zdrowia. – Nie zawsze chodzi o to, ile masz pieniędzy lub jak nowoczesne są twoje szpitale – powiedział.

Oyewale Tomori, nigeryjski wirusolog, który zasiada w kilku grupach doradczych WHO, zasugerował, że Afryka może nawet nie potrzebować tylu szczepionek, co Zachód. Jest to pomysł, który jest kontrowersyjny, ale mówi, że jest poważnie dyskutowany wśród afrykańskich naukowców. Podkreśla jednocześnie, że nie oznacza to, że Afryce szczepionki nie są potrzebne.

Potrzebujemy szczepień, aby przygotować się na następną falę – powiedział epidemiolog Abul Karim z południowoafrykańskiego uniwersytetu KwaZulu-Natal, który wcześniej był doradcą rządu RPA ds. Covid-19.

Źródło: PAP/statista.com

21 KOMENTARZE

 1. Zamordyzm, brudne skarpety na nosie, lockdowny, służba śmierci i jej szczepienia oraz głupota, doskonale depopuluje ludzi.

  Afryka dzięki biedzie i posiadaniu poważniejszych problemów niż tłuste wyszprycowane koty z zachodu, uratowała się od zajob-grypy.

 2. Największe żniwa ,,pandemia” zbiera w tych krajach gdzie najbardziej sie z nią walczy. Ot, zagwozdka. To może zamiast ,,wariantu włoskiego” zastosować nigeryjski?

 3. …i kompletne milczenie o tym, że ivermektyna jest tam wydawana za grosze każdemu kto się zgłosi do lekarza.
  Rzeczywiście strasznie tajemnicze to 3%.

 4. „Potrzebujemy szczepień, aby przygotować się na następną falę”

  I to dopiero afrykańska logika! Poprzedniej fali nie było, więc szczepionki potrzebne na „następną”.

  Poprzedniej nie było a „następna” jest!

 5. Naukowcy? Idioci z tytułami, a nie naukowcy! Średnia populacyjna wieku w większosci państw Afryki to poniżej 25 lat. Czyli bezobjawówki w 95- 97 procentach!

 6. Powód zarówno nieszczepienia Murzynów, jak i leczenia tanimi lekami jest bardzo prosty – ktoś Białych musi zastąpić, władcy świata nie zrezygnują z ajfonuf i kawioru.

 7. Jak wiemy z historii grypa i inne przeziębienia to najczęściej spotykane choroby w krajach afrykańskich, często doprowadzając do tysięcy zgonów. Dlatego nowy wirus tak swietnie sobie tam radzi.
  Ja nie wiem czy trzeba być geniuszem żeby najprostsze rzeczy rozumieć,? u nas też w lato nic się nie dzieje do jasnej ciasnej.

 8. RPA z 24 % jest jednym z liderów szprycowania w Afryce. Gdyby ktoś wierzył w teorie spiskowe, powiedziałby, że efektem tego jest tak duża liczba zachorowań.

 9. Czym tu być zaskoczonym niby? Przecież testy nie testują na tą chorobę, a ludziom, którzy zeszli na jakąkolwiek chorobę czy inny rodzaj śmierci, robi się test, który nie działa i wpisuje się jako przyczynę śmierci Kowit. Przecież to wszystko zwykła ściema, żeby Amerykę i Europę przekształcić w faszystowskie dyktatury. Ale mi to zaskoczenie.

 10. Jak czytam ‚ naukofcy’ to ‚ naukofcy ‚ tamto to mam wrażenie że prawdziwa nauka zmarła smiercią nagłą i psełdonałukofcy mają pole do popisu. Wszystko tych tępakow zaskakuje . Swiat idzie na dno.( błędy zamierzone).

 11. To już nie naukowcy i lekarze to jedna zjednoczona partia LOBBYSTÓW na pasku wypłat PFUIzera. Inna sprawa że system Pegasus jest idealnym narzędziem aby trzymać gnuśnych w zwartych szeregach posłuszeństwa. Karierę zrobi tylko ktoś, na kogo są haki, na tym polega zasada sterowalności elit. Uczciwi mają małe szanse na zrobienie kariery, są po prostu nieperspektywiczni i nieokiełznani.

 12. Jak widać koronawirus najintensywniej szaleje w najbardziej zorganizowanych krajach z najlepszymi systemami zdrowia, rozrośniętą biurokracją i najbardziej wyszczepionych. Tu szczególnie znaczące jest porównanie pozostałych krajów afrykańskich do RPA. Wnioski są takie, że to procedury medyczne postępowania z pacjentami z pozytywnym testem, zabijają największą ilość osób. Po drugie, systemowe przypisywanie covida, pacjentom umierającym na wiele innych chorób

Comments are closed.