Strony internetowe zamknięte przez policję. Oferowały możliwość zakażenia koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
W Holandii dane osób, które robiły testy na obecność COVID-19 w organizmie, trafiły na czarny rynek. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Wielu Holendrów celowo zakaża się koronawirusem, aby uzyskać przepustkę sanitarną – informuje portal NOS. W ostatnim czasie policja zlikwidowana kilkanaście stron internetowych, które oferowały możliwość zainfekowania Covid-19.

Od czwartku cała Holandia została oznaczona kolorem ciemnoczerwonym na europejskiej mapie zagrożenia koronawirusem. Kolejne dni przynoszą rekordy zachorowań na Covid-19, a szpitale odwołują planowe zabiegi, aby znaleźć miejsce dla lawinowo rosnącej liczby zainfekowanych.

Tymczasem w internecie pojawiły się strony oferujące możliwość zakażenia się koronawirusem. Serwisy aranżują spotkania chorych na koronawirusa ze zdrowymi, aby ci ostatni mogli zachorować. Portal NOS potwierdza, że w ostatnich dniach zlikwidowano kilkanaście takich stron.

Dlaczego osoby zdrowe decydują się na ten krok? Przepustkę sanitarną, czyli kod QR można obecnie uzyskać w trzech przypadkach: po zaszczepieniu, uzyskaniu negatywnego wyniku testu na obecność wirusa oraz po przejściu choroby.

Rząd rozważa wprowadzenie rozwiązania, tak, aby negatywny wynik testu nie uprawniał do otrzymania przepustki. Dla osób, które nie chcą się zaszczepić, jej uzyskanie będzie więc możliwe jedynie po przejściu choroby.

Konsekwencje pandemii widzimy w szpitalu każdego dnia – powiedziała portalowi wirusolog Annemiek van der Eijk ze szpitala uniwersyteckiego Erasmus MC w Rotterdamie.

Jej zdaniem osoby, które decydują się na dobrowolne zakażenie, popełniają przestępstwo. – To policzek dla wszystkich, którzy od ponad półtora roku angażują się w walkę z pandemią – mówi wirusolog.

Sprawa zaczęła być na tyle poważna, że ministerstwo zdrowia poleciło jej zbadanie Inspektoratowi Zdrowia i Młodzieży. – Wykorzystamy wszystkie środki prawne, aby z tym walczyć – powiedział w piątek minister Hugo de Jonge.

Źródło: PAP

3 KOMENTARZE

  1. To jest wstęp do zasady 1G, czyli honorowania tylko zpreparowanych, a nie ozdrowieńców. Dopiero potem będzie można wprowadzić 0G, czyli wszystkim odebrać wszystkie prawa.

Comments are closed.