Premier Morawiecki w stolicach państw nadbałtyckich

Premier Mateusz Morawiecki. / foto: screen YouTube: Sejm RP
Premier Mateusz Morawiecki. / foto: screen YouTube: Sejm RP
REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki spotykał się w Wilnie z szefową litewskiego rządu Ingridą Szimonyte. Tematem rozmów była sytuacja na granicy z Białorusią oraz zagrożenia związane z geopolityką. Wcześniej Morawiecki odbył rozmowę z premier Estonii Kają Kallas, a po południu odbywa spotkanie z premierem Łotwy Kriszjanisem Karinszem.

„Trwa wojna hybrydowa Łukaszenki i Putina przeciwko UE. To największa od 30 lat próba destabilizacji Wspólnoty. Polska nie ulegnie szantażowi i zrobi wszystko, żeby bronić granic UE. Ale Polska, Litwa, Łotwa i Estonia potrzebują wsparcia. Musimy stanąć razem by bronić Europy” – oświadczył przy tej okazji szef polskiego rządu na Twitterze.

Morawiecki wskazywał, że działania inicjowane na Wschodzie to także cyberataki czy manipulacje cenami i dostawami gazu, które mają na celu wywołanie kryzysu energetycznego.

REKLAMA

„W rękach Rosji pojawiło się też nowe narzędzie szantażu – planowane uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Ostatnio jest to również organizowanie działań migracyjnych, które doprowadziły do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej” – stwierdził polski premier na Facebooku. W jego ocenie ten kryzys geopolityczny „może być kontynuowany przez wiele miesięcy, a nawet lat”.

Premier Morawiecki w niedzielę rozpoczął serię spotkań z europejskimi liderami w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Ostatnio obozowisko stworzone przy przejściu w Kuźnicy opustoszało, a migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do centrum logistycznego. Ruch graniczny na tym przejściu drogowym został zawieszony od 9 listopada br. do odwołania.

Źródło: PAP

REKLAMA