Wracają obostrzenia. Godzina policyjna dla niezaszczepionych

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels/Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels/Pixabay (kolaż)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Saksonia jest po Bawarii kolejnym krajem związkowym, który zadecydował o wprowadzeniu nowych, ostrzejszych środków walki z Covid-19, m.in. zamknięciu obiektów rekreacyjnych i kulturalnych. Wiele miejsc będzie niedostępnych dla niezaszczepionych, a w powiatach o najwyższym wskaźniku zakażeń będzie obowiązywać godzina policyjna – informuje portal NTV.

Nowe przepisy wchodzą w życie od poniedziałku, będą obowiązywać do 12 grudnia.

Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, (…) tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne – oświadczył premier Saksonii Michael Kretschmer.

Czytaj także: Godzina policyjna w Bawarii! Twardy lockdown już od środy

W związku z szybko rosnącą liczbą infekcji koronawirusem, Saksonia wprowadza duże ograniczenia sanitarne w sferze publicznej. Wszystkie obiekty kulturalne i rekreacyjne, biblioteki, bary, kluby i dyskoteki będą zamknięte. To samo dotyczy jarmarków bożonarodzeniowych, a także obiektów turystycznych i hotelarskich.

Obiekty gastronomiczne będą mogły pracować do godz. 20, a klientów będzie obowiązywać zasada 2G (wstęp dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców).

Zabroniona będzie też organizacja imprez masowych, festiwali i targów, wycieczek autokarami oraz pociągami. Zamknięte będą szkoły tańca i ośrodki kształcenia dla dorosłych. Czynne pozostaną miejsca z zajęciami dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia.

W miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G (zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby z ujemnym testem na Covid-19) – podaje portal NTV. Szkoły i przedszkola pozostają na razie otwarte.

W powiatach o największej liczbie infekcji koronawirusem (powyżej 1 tys. na 100 tys. mieszkańców) wprowadzona będzie godzina policyjna. Obecnie są cztery takie powiaty: Miśnia, Budziszyn, Lipsk i Szwajcaria Saksońska.

Osoby niezaszczepione nie będą mogły opuszczać domów po godz. 22. Ponadto ma zostać uchwalony zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Z ograniczeń wyłączona została część handlu detalicznego – sklepy z artykułami spożywczymi i pierwszej potrzeby, supermarkety, drogerie, apteki. W sklepach pozostałych branż oraz u fryzjera będzie obowiązywać zasada 2G. Kościoły i wspólnoty religijne będą działać zgodnie z zasadą 3G.

Potrzebujemy innego zestawu narzędzi – uzasadnił Kretschmer. – Dotychczasowe zasady już nie wystarczają, konieczne są nowe bariery.

Podkreślił, że prawdziwym powodem trudnej sytuacji w Saksonii jest niski wskaźnik szczepień.

Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, (…) tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne – oświadczył.

„Przy obecnej dynamice wzrostu infekcji żaden region w Niemczech nie doświadczy Bożego Narodzenia bez ograniczeń” – przewiduje NTV. W Saksonii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 7791 nowych infekcji.

Źródło: PAP

2 KOMENTARZE

  1. Jaki sens ma wprowadzenie godziny policyjnej dla osób niezaszczypanych niech ktoś mi wyjaśni?! W jaki sposób godziny nieobecności ludzi w nocy czy po 20:00 ma pomóc?? W afryce nie ma szczepienia, słaba jest opieka medyczna a cały kontynent odpowiada wyłącznie za 6% (tak, sześć!) Wszystkich przypadków świrusa na świecie.

    Boże, chroń polskie sądownictwo i polską konstytucje, ażeby faszyzm nie wlał się na nasze ulice.

  2. – Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, (…) tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne – oświadczył premier Saksonii Michael Kretschmer.

    adolf hittler popiera Michael Kretschmer!

Comments are closed.