Premier Holandii o swoich rodakach – „idioci”. A co z tolerancją i szacunkiem?

Protest przeciwko covidowym restrykcjom w Hadze. Foto: tter
Protest przeciwko covidowym restrykcjom w Hadze. Foto: tter
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Holenderski premier Mark Rutte nazwał „idiotami” uczestników piątkowych zamieszek w Rotterdamie i zapowiedział pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej. Minister sprawiedliwości Ferd Grapperhaus podkreślił z kolei, że rząd nie zmieni swojej strategii walki z koronawirusem „pod wpływem ulicy”.

Rutte grzmiał: „Nigdy nie zaakceptuję tego, że idioci stosują przemoc w stosunku do ludzi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo”. Jego zdaniem „czysta przemoc”, z jaką mieliśmy do czynienia w Rotterdamie oraz pozostałych miastach, nie ma nic wspólnego z demonstrowaniem swoich poglądów.

Dodał jeszcze, że policja i wymiar sprawiedliwości zrobią wszystko, co w ich mocy, aby znaleźć sprawców.

Do weekendowych zamieszek odniósł się ponownie minister sprawiedliwości Ferd Grapperhaus, który w niedzielę obarczył odpowiedzialnością za zajścia… piłkarskich chuliganów.

Przez weekend w wielu holenderskich miastach miały miejsce zamieszki, podczas których doszło do starć z policją. Rozpoczęły się one w piątek w Rotterdamie, kiedy to nielegalna demonstracja przeciwników rządowej polityki walki z Covid-19 przemieniła się w regularna bitwę z funkcjonariuszami sił bezpieczeństwa.

Policja wobec manifestantów użyła broni palnej. Cztery osoby trafiły do szpitala z ranami postrzałowymi. Aresztowano ponad 50 protestujących. W kolejnych dniach niespokojnie była także w innych dużych miastach m.in. w Hadze, Groningen, Tilburgu, i Enschede. Doszło do ataków na policję, aresztowano dziesiątki osób.

Źródło: PAP

13 KOMENTARZE

 1. zgadzam sie, bo tylko kompletni idioci mogli sobie takie cos wybrac na premiera i to jest wlasnie dramat.Rowniez w polin

  • W demokracji wybiera wiekszosc i to w dodatku tylko ta aktywna, bioraca udzial w wyborach. A wiec to nawet nie musi byc >50%. Jesli wszystkim przypisujesz cechy tej wiekszosci, to znaczy ze sam tez jestes w swoim rozumieniu idiota.

   • moze i wybiera wiekszosc ale jak mawial klasyk wazne kto liczy glosy…ten sam klasyk mowil ze w demokracji najwazniejsza jest wlasciwa alternatywa a kiedy jest wlasciwa alternatywa? kiedy bez wzgledu na to kto wygra to wygraja nasi

 2. Jaki premier? Przecież kilka miesięcy temu ten rząd, w atmosferze obrzydliwego skandalu, podał się do dymisji. Niestety, zmartwi się pan p.o. premiera, bo mocno wygląda na to, że to dopiero początek zadym w Niderlandach.

 3. „Tolerancja”, rozumiana nie jako tolerancja, lecz uwielbienie i hiperprzychychylność, jest dla tych, których wskaże totalitarna polityczna poprawność. Abstrahuję tu od przypominania, jakiej nacji przedstawiciele byli/są nadreprezentowani wśród prekusrsorów i najbardziej prominentnych propagatorów pol. popr.
  Dla tych, których pol. popr. „nie lubi”, są szykany.
  Taka to wolność i demkracja w czasach antykultury (panującej już) i nadchodzącej antycywilizacji (bo ta się jeszcze domyka)

 4. Zaprawdę, zaprawdę powiadam Panu, panie premierze Rutte, że przyjdzie jeszcze czas, kiedy ludzi takich jak Pan będą mordować gołymi rękami! Pan przygotowuje sobie stryczek na własną szyję…

 5. A powinien sie bac ulicy, na razie ulica jest grzeczna, ale sie moze zbuntowac i wejsc na salony, zeby wywlec stamtad elyty. Goga nie zdazyc na samoloty do Australii, Nowej Zelandii. Lepiej byc „idiota na ulicy” niz pospolitym klamca politykiem.

 6. Ciekawe jakie haki maja na tych polityków dziennikarzy którzy są za lockdownami, szprycowaniem … w tym też tych z Pis, Po / Ko, Lewicy
  coś typu korupcja, zboczenia jak pedofilia, nekrofilia … adrenochrom, narkotyki …

Comments are closed.