Obostrzenia sanitarne w 250 stacjach narciarskich

epidemia koronawirusa/Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay.com
Prenumerata Najwyższego Czasu!
22 listopada francuski rząd zatwierdził „protokół zdrowotny”, który będzie obowiązywał w 250 ośrodkach narciarskich we Francji. Wskazano, że wyciągi narciarskie będą otwarte w tym roku bez ograniczeń, ale narciarze muszą się stosować do pewnych restrykcji.

Protokół dostępu do wyciągów przewiduje m.in. obowiązkowe noszenie maski dla narciarzy od 11 roku życia i zachowanie „dystansu społecznego”. Nie będzie konieczne okazywanie „przepustki zdrowotnej”, ale to może się zmienić, jeśli sytuacja zdrowotna się pogorszy.

Obowiązujący w 250 stacjach narciarskich w sezonie 2021-2022 protokół nakłada obowiązek noszenia „maski chirurgicznej lub maski z tkaniny kategorii 1” na wszystkich powyżej 11 roku życia na wyciągach w kolejkach linowych.

Ewentualnie zwolnienie z tego obowiązku może dotyczyć orczyków. Protokół „zaleca” jednak także noszenie masek dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

Jeśli ogólnokrajowy wskaźnik zachorowań przekroczy 200 przypadków na 100 000 mieszkańców, przepustka zdrowotna „będzie obowiązkowa od 12 roku życia”, oprócz noszenia maski. Narciarze będą musieli wówczas okazywać kod QR za pomocą aplikacji Tous Anti Covid”.

Francja nie chce iść drogą Austrii. W ten weekend pierwsi narciarze już ruszyli na stoki Val Thorens w Sabaudii i Porté-Puymorens w Pirenejach. Wrócili tam po dwóch sezonach naznaczonych epidemią i częściowym zamknięciem. Po raz trzeci wiele ośrodków mogłoby już tego nie przetrzymać.

Źródło: Ouest France