Płacisz więcej, a budżet puchnie. Kościński zdradził, ile państwo zarobiło na inflacji

PiS a inflacja - MEM
PiS a inflacja - MEM
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro – powiedział w środę w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński.

– Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro. Pan premier przekaże wszystkie szczegóły, bo one są jeszcze uzgadniane w ministerstwie, ale cel jest taki, aby pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie i zamortyzować skutki inflacji – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Zwołano je w celu przedstawienia przez resort finansów i NBP „informacji na temat drastycznego wzrostu cen towarów i usług w Polsce.”

Kościński zaznaczył, że rozwiązania z tarczy będą obowiązywać przez pewien okres.

– To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieje, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań – dodał minister finansów.

Powiedział także, że odczyty inflacji są wysokie, twierdzi jednak, że nie wynika to z działań rządu, tylko wzrost inflacji spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, na które rząd nie ma wpływu.

– Podwyższona inflacja to cena dynamicznego odbicia po pierwszej fali pandemii, a sytuacja na rynku pracy w Polsce należy do najlepszych w Unii Europejskiej – twierdzi Tadeusz Kościński.

Jak wyjaśnił, wpływ podwyższonej inflacji na dochody budżetu z tytułu VAT, akcyzy oraz podatków dochodowych to ok. 9 mld zł dodatkowych przychodów. Kościński powiedział także, odpowiadając na pytanie o możliwość nowelizacji budżetu na 2022 r., że jest on obecnie w Sejmie, a więc „poza naszą kontrolą”.

– W przyszłym roku będziemy się zastanawiać, czy jest taka potrzeba – powiedział minister finansów.

W trakcie obrad Komisji Finansów Publicznych stanowisko NBP w sprawie inflacji zaprezentowała I wiceprezes banku centralnego Marta Kightley. Odniosła się m.in. do obserwowanego ostatnio osłabienia złotego.

– Deprecjacja złotego od początku września do teraz wyniosła ok. 4 proc. Jest to w dużej mierze związane z umocnieniem się dolara wobec euro, bo umocnienie się dolara wpływa na osłabienie złotego – powiedziała wiceprezes NBP.

Dodała, że wpływ umocnienia się dolara na osłabienie złotego da się oszacować na podstawie danych historycznych.

– Szacuje się, że z tych 4 proc. 3 proc. to efekt umocnienia się dolara. Do tego dochodzą dodatkowe uwarunkowania, czyli sytuacja na granicy nam nie pomaga – dodała Marta Kightley.

Wskazała, w jakim stopniu deprecjacja złotego wpływa na inflację.

– To jest 0,07 proc. Czyli, jeśli deprecjacja w ujęciu rocznym wyniosłaby 4 proc., to podwyższy to inflację o 0,3 proc. – wytłumaczyła wiceprezes NBP.

Dodała także, że sytuacja polskiej gospodarki jest bardzo dobra, bo w III kw. tego roku poziom PKB był o 3,3 proc. wyższy niż przed pandemią.

– W naszych analizach podkreślamy, że fundamenty gospodarki są bardzo dobre, wiec osłabienie złotego nie odzwierciedla fundamentów naszej gospodarki – stwierdziła przedstawicielka banku centralnego.

Źródło: PAP

13 KOMENTARZE

 1. Jest branża, która ma już tyle kasy, że sama zwróciła się do rządu o uregulowanie fiskalne jej dochodów – tinyurl.com/3wrw46sa. To grabarze.

  Boom cmentarny jest tak wielki, że „państwo” już przejęło nagrobki na własność (nie zapłacisz, to zajmie go skarbówka), a teraz chce działkę od trupa.

  To są RAKARZE czyli Łowcy Skór na masową skalę. Nic dziwnego, że tamci z Łodzi dostali tylko mandaty za pavulon bez recepty.

  • „Izba dąży do tego, by […] były dopuszczone tylko te osoby, które będą miały niezbędną wiedzę i kwalifikacje” – oho! Niedługo otworzą 2 pokrewne kierunki studiów: garbarstwo i grabarstwo..

 2. Zawsze tylko ta propaganda sukcesu, Gierek & Szczepański…

  Są 2 główne źródła inflacji, student ekonomii to wie:
  – dodruk pieniądza ponad PKB
  – zwyżka cen importowanych czynników cenotwórczych (nośniki energii).

 3. Co za świetne wiadomości od bełkoczącego po polsku ministra, efekty widzimy w kursach walut, złotówka leci na łeb na szyję, a to dopiero początek kłopotów. Okaże się, ze to nieszczepieni powodują inflację więc trzeba ich zamknąć, żeby nie kupowali, bo m.in. dużymi zakupami tłumaczyli geniusze finansów inflację.

  • Aha.. jest projektem… czyli nie ma ssynów którzy się przymierzaj do naszej własności!?

   Są jednak?

   No to nie p_dol mi tu, fąflu!

 4. W Portugalii i na Malcie inflacja poniżej 2%, a we Francji, Grecji, Finlandii, Danii, Szwecji i Finlandii około 3%. Tymczasem w Polsce inflacja około 7% (przez co firmy zamykane są na potęgę, a inwestycji gospodarczych praktycznie nie ma), a rząd odwraca uwagę od problemów gospodarczych spowodowanych przez PIS (gigantyczny dodruk złotego, gigantyczny dług zaciągnięty przez PIS, zerowe stopy), rozdmuchując problem na granicy z Białorusią.

 5. Naprawdę, wszystko już było! Wystarczy żyć odpowiednio długo aby się o tym przekonać. Znam ten bełkot z dzieciństwa. Cóż, „słuszną linię ma nasza partia”, dlatego „Polska rośnie w siłę a ludzie żyją dostatniej”! Mam jeszcze tylko jedną wątpliwość: czy jesteśmy nadal szóstą, czy może już piątą gospodarką świata?

 6. dlaczego nkwd od sommera cenzuruje komentarze o koszernym wieprzu?! boita sie,ze szekle wam mordercy z palestyny odetna???????

Comments are closed.