ABW zatrzymała 66-latka. Jest podejrzewany o „inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji”

ABW Źródło: PAP
ABW Źródło: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała polskiego obywatela, podejrzewanego o „inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji oraz o działanie na szkodę polskich interesów”. 66-letni mężczyzna nie przyznał się do zarzutów.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Radosława S., który usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany. Zatrzymanie to ma związek z aresztowanym w maju 2021 roku Marcinem K. podejrzanym o prowadzenie działalność na rzecz obcego wywiadu.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zaznaczył, że sprawa nadal rozwija się, a znaczna część materiałów tego śledztwa ma niejawny charakter:

„Materiał dowodowy i czynności procesowe wykonane w śledztwie wskazują, że zatrzymany 66-letni obywatel Polski jest podejrzany o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Zatrzymany 66-latek wspierał działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu FSB i działał na szkodę interesów Rzeczypospolitej Polskiej”.

PAP podaje, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w niedzielę 21 listopada. Rzecznik podał, że w trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego „zabezpieczono rzeczy i dokumenty, które uzupełniają obszerny materiał dowodowy”. „Mężczyzna nie przyznał się do stawianych mu zarzutów” – dodał.

Radosław S. usłyszał zarzut ułatwienia prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikowany z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że podejrzany pomagał Marcinowi K. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez departament postępowań karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie.

Źródło: PAP

9 KOMENTARZE

  1. Co to znaczy „inicjowanie działalności szpiegowskiej”? Takiego hasła – nie ma w Wikipedii, więc w Kodeksie (chyba) tez nie. Podejrzewam, że ABW – chce się wykazać sukcesami (premia przed Świętami), więc stąd ta „nowomowa”

  2. Po około roku aresztu wydobywczego okaże się, że zatrzymany wprawdzie umarł na zapalenie płuc albo zawał serca, do wyboru, ale zdążył złożyć obszerne zeznania, z których jasno wynika, że wprawdzie subiektywnie tylko wyrażał się krytycznie wobec polityki wschodniej Partii, ale obiektywnie był był goźnym ruskim szpionem, co potwierdził własnoręcznym podpisem a także wyraził skruchę i prosił Partię o wybaczenie.

  3. Czy to szpiegostwo polega na tym, ze jawnie na jakimś spotkaniu, może w obecności „oficjela” rosyjskiego, stwierdził np., że Rosja ma prawo do Krymu?
    Może by tak porównać jego działania wobec Ros. z działaniami „polityków” w stosunku do Izrela? Były jakieś spotkania w „willi wywiadu” i „debaty” nad polską ustawą? Są takie debaty z „Ruskimi”?

    • A jeżeli to można „wytłumaczyć”, ze Ros to nie jest przyjaciej, a wszak Izr. to sojusznik i przyjaciel, to może wskazać, te przyjacielskie działania tej strony/tego kraju wobec nas?

Comments are closed.