Flagi Izraela i Maroko. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere (kolaż)
Flagi Izraela i Maroko. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere (kolaż)
REKLAMA
Maroko i Izrael zawarły w środę „bezprecedensowe” porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa – poinformował minister obrony Izraela Benny Gantz, który przebywa w stolicy Maroka – Rabacie.

Według Gantza umowa dotyczy bezpieczeństwa „we wszystkich jego aspektach”, czyli planowania operacyjnego, zakupów broni, badań i szkoleń wojskowych. Dzięki porozumieniu, w opinii izraelskiego ministra obrony, Maroko będzie mogło korzystać z technologii, stosowanych przez „potężny izraelski przemysł wojskowy”.

To bardzo ważny krok, który pozwoli nam (…) uruchomić wspólne projekty i promować izraelski eksport – powiedział Gantz, nawiązując do faktu, że Izrael jest jednym z czołowych światowych eksporterów uzbrojonych dronów i oprogramowania szpiegującego, takiego jak kontrowersyjny Pegasus firmy NSO.

REKLAMA

Maroko i Izrael nawiązały stosunki dyplomatyczne na początku lat 90., ale Rabat zerwał je na początku drugiej intifady, powstania palestyńskiego z początku XXI wieku.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

W grudniu 2020 roku relacje między obydwoma krajami zostały odnowione w ramach „Abraham Accords”, procesu normalizacji stosunków między Izraelem a krajami arabskimi, wspieranego przez administrację byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

W zamian Waszyngton uznał „pełną suwerenność” Maroka nad Saharą Zachodnią, terytorium spornym z separatystami Sahrawi z Frontu Polisario, wspieranego przez Algierię.

Źródło: PAP

REKLAMA