Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zwrócił się do lokalnych władz w kraju o przekazanie osobom zaszczepionym przeciwko Covid-19 darmowych pakietów żywnościowych jako zachęty dla tych, którzy nie zdecydowali się jeszcze na przyjęcie szczepionki – poinformowała w środę agencja EFE.

Pomysł prezydenta jest częścią jego planu zaszczepienia przeciwko Covid-19 15 mln osób w ciągu trzech dni. Duterte zaapelował do urzędników o „podjęcie wszystkich możliwych środków” podczas zapowiedzianej na okres od 29 listopada do 1 grudnia intensywnej kampanii szczepień.

Upoważniam wszystkich gubernatorów i burmistrzów do wydawania pieniędzy. Kiedyś w końcu je odzyskam – powiedział. Duterte zarekomendował w ten sposób dystrybucję darmowej żywności, która miałaby przekonać obywateli Filipin do poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19.

REKLAMA

Prezydent dodał również, że niezaszczepieni nie powinni mieć wstępu do restauracji i hoteli, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego kraju.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Niechęć wobec szczepień przeciwko Covid-19 na Filipinach wynika po części ze skandalu, który wstrząsnął tym krajem w 2016 roku, kiedy odkryto, że podawana dzieciom szczepionka przeciwko dendze zwiększyła ryzyko występowania poważnych objawów choroby u osób, które nie przebyły jej w przeszłości.

W Filipinach w pełni zaszczepiono dotychczas 33 proc. populacji. Z powodu Covid-19 zmarło ponad 47 tys. osób.

Źródło: PAP

REKLAMA