Dr Michał Sutkowski
Dr Michał Sutkowski "testujący" skuteczność maski/Fot. screen Twitter
REKLAMA
Pandemiczny ekspert dr Michał Sutkowski w programie „Newsroom” WP stwierdził w kontekście mniemanej pandemii, że „nie należy rozmawiać z idiotami”. Przekonywał też, że wprowadzenie paszportów covidowych jest koniecznością, podpierając się przy tym „argumentami naukowymi”.

– Przeczekamy tę falę i jakoś damy sobie radę? – pytał dziennikarz Wirtualnej Polski. – To wszystko zależy tak naprawdę od nas, od wielu decyzji. Po pierwsze szczepienia, po drugie kontrole i autokontrole DDM-u, ale po trzecie paszporty covidowe. Jeżeli to wszystko wprowadzimy, będzie dobrze – uspokajał dr Michał Sutkowski.

– Ja wiem, że nie da się pogodzić politycznie wody z ogniem, potrzebny jest niewątpliwie kompromis, ale trzeba odrzucić skrajności – dodał prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

REKLAMA

Pytany, gdzie leży ten kompromis, odparł: „To bardzo proste”. – My mówimy tak: „Nicea albo śmieć, lockdown albo wolność”. A mamy narzędzia, które są pośrodku. Pewnie trochę bliżej Austrii niż Szwecji, tak przynajmniej uważamy, tak przynajmniej większość, zdecydowana większość środowiska medycznego, w tym Rady Medycznej, uważa – że powinny być regulacje dotyczące paszportów (covidowych – przyp. red) – utrzymywał.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

– Trzeba – jeszcze raz powtórzę – odrzucić skrajności, dlatego że zgodziłbym się z Albertem Einsteinem, takie dramatyczne skrajności, bez oczywiście nazwisk. Ale panie redaktorze, nie należy rozmawiać – jak powiedział Albert Einstein – z idiotami, bo najpierw sprowadzą nas do swojego poziomu, a potem pokonają doświadczeniem – mówił Sutkowski.

Paszporty covidowe

Padło też pytanie, w jakich sytuacjach i miejscach obowiązkowe miałoby być legitymowanie się paszportem covidowym.

– To musi, czy powinno być, według nas właśnie podstawą pewnego kompromisu politycznego. Bo musi być to wysoko ustanowione prawo, a więc zapewne ustawa. Nie tylko moim zdaniem regulacja dotycząca przedsiębiorców – to oczywiście tak, ale gdzie? Otóż bardzo proste. No np. teatry, kina, imprezy sportowe, dyskoteki, boiska, siłownie, transport daleki. Można to ustalić w drodze kompromisu – wyliczał pandemiczny ekspert.

– Taka regulacja jest potrzebna, bo mamy rzeczywiście bardzo dużo zgonów z powodu Covidu, bardzo dużo przeciążeń ochrony zdrowia z powodu Covidu, ale także upominając się o pacjentów niecovidowych, którzy mają utrudniony dostęp do opieki medycznej. I to trzeba zrobić – przekonywał.

– To trzeba zrobić, to wydaje się bardzo racjonalne. Trzeba uzyskać pewien kompromis, pewnie polityczny, a nawet na pewno polityczny, w tym zakresie, odrzucając te idiotyczne skrajności i nie krzycząc Szwecja, Austria, nie przerzucając się argumentami niemedycznymi, tylko wsłuchać się w głos ekspertów i powiedziałbym to jest ten moment, kiedy trzeba słuchać ekspertów – grzmiał Sutkowski.

Źródło: wp.pl

REKLAMA