To się nigdy nie skończy? Straszą nowym wariantem koronawirusa, który może wywołać kolejną epidemię

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców z Imperial College London – informuje w czwartek australijski portal news.com.au.

Wariant B.1.1529, który prawdopodobnie zostanie nazwany szczepem Nu, został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

Ogromna liczba kolców wirusa sugeruje, że nowy szczep może stanowić poważny problem – stwierdził dr Tom Peacock z Imperial Colleague of London i dodał, że „B.1.1529 może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu”.

Nieznany dotąd wariant koronawirusa „mógł wyewoluować podczas przewlekłej infekcji osoby z obniżoną odpornością, prawdopodobnie u nieleczonego pacjenta z HIV/AIDS” – zauważa prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki University College London, który swoimi spostrzeżeniami dzieli się z Science Media Center.

Eksperci, choć wyrażają wysokie zaniepokojenie potencjałem nowego szczepu do przechodzenia kolejnych mutacji, zaznaczają, że „trudno przewidzieć, na ile B.1.1529 będzie zdolny do transmisji”.

Może to być na tyle nietypowy w wewnętrznej konstrukcji twór, że okaże się niezbyt przenośny – komentuje dr Peacock, który równocześnie na Twitterze zaznacza, że „ten wariant wirusa powinien być monitorowany z wyjątkową uwagą”.

Naukowcy podkreślają, że nowe zagrożenie nadchodzi w czasie, gdy wiele państw otwiera swoje granice dla międzynarodowych podróżnych, a Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że Europa pozostaje „w mocnym uścisku” pandemii. Prognozy WHO przewidują do 1 marca 2022 roku śmierć kolejnych 2,2 mln osób chorych na Covid-19.

Źródło: PAP

16 KOMENTARZE

  1. Uff, już myślałem że po wyszczepieniu 100% populacji epidemia się wypali, i znowu trzeba będzie orać na Izbie Przyjęć.

  2. Nie skończy się, dopóki szczepionki i choroby nie przerzedzą znacząco populacji. Taki jest jeden z celów programu „Agenda 2030”.

  3. Wczoraj było ,że Afryka ,zadziwia świat bo mimo braku lekarstw i szczepień nikt tam nie choruje a dzis info ,że w RPA jedynym kraju w Afryce co jakieś szczypanie było zmutowany wariant wirusa..normalnie jak u brytoli co zaczęli szczepić i zaraz się mutant pojawił😉

    • Szacun. To samo stwierdzilem czytajac powyzsza tresc. Jakie to nadzwyczaj intrygujace ze jak ktos sie glowi czemu to po chwili nie daja mu nad czym sie glowic. Pozdrawiam

  4. to niech wezmą maszynę do golenia owiec i niech golą te kolce, jak dobrze ogolą będzie mógł sobie tylko groźnie łypać 3-cim okiem i kiwać palcem u lewej macki :)

  5. Nowe warianty bo za mało ludzi umarło po szprycowaniu, do tego niektórzy szprycowani przeżyli mimo cierpienia chorób jak Chantal Uren, Cienna Knowles i inni

Comments are closed.