Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki w masce z zaworami/Zdjęcie ilustracyjne/Foto: Krystian Maj/KPRM
REKLAMA

Doradca hongkońskiego rządu ds. pandemii Covid-19 Yuen Kwok-yung przestrzegł mieszkańców miasta przed używaniem maseczek z zaworami, które filtrują tylko wdychane powietrzne i chronią noszącego, ale nie inne osoby. Określił ten rodzaj maseczek jako „samolubny”.

Mikrobiolog z Uniwersytetu Hongkońskiego wypowiedział się w ten sposób po inspekcji w hotelu, w którym odbywają się kwarantanny, i gdzie jeden z gości najprawdopodobniej zakaził osobę z sąsiedniego pokoju koronawirusem. Władze starają się ustalić, jak do tego doszło.

REKLAMA

Z nagrań monitoringu wynika, że mężczyzna, u którego zakażenie wykryto wcześniej, używał zwykle maseczki z filtrem i zaworem, gdy pobierał w progu pokoju posiłki i wystawiał tam śmieci. Według Yuena zwiększyło to ryzyko zakażenia sąsiada drogą powietrzną.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Ten rodzaj maseczek jest samolubny. Filtrują powietrze przy wdechu, ale kiedy powietrze jest wydychane przez zawór, nie jest filtrowane, a to niedobrze – powiedział Yuen. Zalecił stosowanie maseczek chirurgicznych.

Zakażony mężczyzna czasem pojawiał się w otwartych drzwiach również bez maseczki – zaznacza jednak dziennik „South China Morning Post”, który opisuje sprawę we wtorek.

Obaj zakażeni byli w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19. Z powodu infekcji w hotelu 12 innych osób zakwaterowanych na tym samym piętrze musi przedłużyć kwarantannę o kolejne 14 dni.

Władze Hongkongu, podobnie jak rząd centralny ChRL, obstają przy zasadzie „zero covid” i utrzymują surowe restrykcje wjazdowe, w tym obowiązek 21-dniowej kwarantanny dla większości przyjezdnych. W ostatnich tygodniach dodatkowo zaostrzyły reguły, starając się przekonać Pekin do ułatwienia podróży pomiędzy Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi.

Źródło: PAP

REKLAMA