Kozioł ofiarny? Ukarano ich za wykrycie nowego wariantu. „Doskonałość naukowa powinna być oklaskiwana, a nie karana”

Koronawirus. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Koronawirus. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
REKLAMA

Władze RPA oświadczyły w sobotę, że ich kraj został zbyt dotkliwie „ukarany” za wykrycie tam nowego wariantu koronawirusa, nazwanego przez Światową Organizację Zdrowia Omikron. To reakcja na wprowadzone w wielu krajach zakazów lotów z państw Afryki Południowej.

„Ta ostatnia runda zakazów podróżowania sprowadza się do ukarania RPA za zaawansowane sekwencjonowanie genomu i zdolność do szybszego wykrywania nowych wariantów. Doskonałość naukowa powinna być oklaskiwana, a nie karana” – oświadczył MSZ RPA w komunikacie prasowym.

„Pragniemy zauważyć również, iż nowy wariant wykryto w innych krajach. Każdy z tych przypadków nie ma związku z RPA. Należy zauważyć, że reakcja na te kraje jest radykalnie inna, niż w naszym przypadku” – napisano w komunikacie.

REKLAMA

Podkreślono również, iż WHO odradza na razie stosowanie tak radykalnych środków po to, aby faworyzować „naukowe podejście oparte na ryzyku” i że rząd RPA w oczywisty sposób popiera to stanowisko.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

W piątek wieczorem minister zdrowia RPA Joe Phaahla potępił natychmiastową reakcję wielu krajów w postaci zamknięcia granic dla mieszkańców RPA. „Niektórzy przywódcy szukają kozłów ofiarnych, aby rozwiązać globalny problem” – powiedział Phaahla i nazwał to „paniką”.

Szereg krajów wprowadziło już ograniczenia dotyczące przylotów obywateli RPA i kilku innych krajów Afryki Południowej, m.in. USA, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Wielka Brytania, Katar, Oman, Brazylia, Egipt. (PAP)

REKLAMA