Zakrzepica i małopłytkowość. Możliwe skutki uboczne przyjęcia szczepionki Pfizera

Szpital, szczepionki Źródło: Pixabay, Pexels, collage
Szpital, szczepionki Źródło: Pixabay, Pexels, collage
REKLAMA
W Wielkiej Brytanii w związku ze szczepieniami przypominającymi na Covid, bada się skutki uboczne szczepienia specyfikiem firmy Pfizer. Wedle najnowszych doniesień szczepionka może, choć rzadko, powodować poważne problemy zdrowotne.

Naukowcy wciąż badają skutki uboczne, jakie mogą wywoływać szczepionki na Covid-19. W Wielkiej Brytanii miliony osób przyjęły dawkę przypominającą, jako że okazuje się, iż pierwsze „pełne” szczepienia szybko przestały dawać pełną lub prawie pełną odporność przed zakażeniem koronawirusem.

Brytyjscy naukowcy w sierpniu opisywali skutki uboczne, które może wywołać szczepionka Pfizera. Są to: zakrzepica żył głębokich (DVT) i małopłytkowość. Wg oficjalnych danych są to przypadki niezwykle rzadkie – mogą być jednak naprawdę drastyczne.

REKLAMA

Małopłytkowość jest stanem, w którym występuje niska liczba płytek krwi.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Płytki krwi to komórki krwi, które pomagają zatrzymać krew poprzez zlepianie się i tworzenie zatyczek w urazach naczyń krwionośnych.

Normalna liczba płytek krwi to 150 000 do 450 000 na mikrometr krwi.

Ciężka małopłytkowość może powodować spontaniczne krwawienie z oczu, dziąseł, pęcherza moczowego lub nadmierne krwawienie w przypadku urazu.

DVT występuje, gdy skrzep krwi tworzy się w głębokiej cyradzie, zwykle w dolnej części nogi, udzie lub miednicy.

Warto dodać, że sama choroba Covid-19 również sprzyja powstawaniu zakrzepicy, a skutki uboczne szczepionek występują stosunkowo rzadko.

Nie jest jednak tak, jak przekonują niektóre media, że przyjęcie szczepionki nie wiąże się z żadnym ryzykiem – tym bardziej nieetyczne wydają się pomysły wprowadzania segregacji sanitarnej i przymuszania do szczepień.

Źródło: express.co.uk

REKLAMA