Udało się. Czechy jednak mają nowego premiera. Prezydent w szklanej klatce

Prezydent Czech Milosz Zeman mianował w niedzielę 28 listopada Petra Fialę premierem czeskiego rządu. Foto: PAP/CTK
Prezydent Czech Milosz Zeman mianował w niedzielę 28 listopada Petra Fialę premierem czeskiego rządu. Foto: PAP/CTK
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Prezydent Czech Milosz Zeman, który ma Covida, ostatecznie mianował w niedzielę 28 listopada Petra Fialę premierem czeskiego rządu. Ceremonia odbyła się na Zamku w Lanach przy zachowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa epidemicznego.

Prezydent był od pozostałych uczestników ceremonii oddzielony specjalną szklaną zasłoną. Po odczytaniu roty przysięgi przez szefa prezydenckiej kancelarii Vratislava Mynarza Fiala złożył ślubowanie i podpisał dekret, który dzień wcześniej parafował i Zeman.

Zeman, który już wiosną zaczął pojawiać się publicznie na wózku inwalidzkim w związku z neuropatią nóg, został przywieziony przez dwie osoby ubrane w kompletne skafandry ochronne. Osoby oddzielone szklanym przepierzeniem musiały mieć maski ochronne klasy FFP3.

Pierwotnie planowano, że ceremonia mianowania Fiali odbędzie się w piątek, ale w czwartek u Zemana stwierdzono pozytywny test na koronawirusa. W czwartek po południu prezydent wrócił do Centralnego Szpitala Wojskowego, z którego został wypisany na własną prośbę rano tego samego dnia, po 46-dniowej hospitalizacji.

W sobotę powrócił do Lan, a komentatorzy zwrócili uwagę na symbolikę wprowadzonych tam ograniczeń związanych z pandemią, która jednocześnie jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Fialą i jego tworzącym się gabinetem.

Po ślubowaniu Fiala powiedział, że jest przekonany, iż wkrótce powstanie silny i stabilny rząd, który będzie miał zaufanie obywateli. Przez chorobę, Zeman mianował Fialę siedem tygodni po wyborach do Izby Poselskiej. Nowy premier będzie kierować centro-prawicowym rządem pięciu partii, które w 200-osobowej Izbie Poselskiej mają większość 108 mandatów.

Prezydent zadeklarował, że będzie chciał rozmawiać ze wszystkimi kandydatami na ministrów. Obecnie wiadomo, że Zeman nie zgadza się na jedną z nominacji. Media spekulują, że chodzi o kandydata Czeskiej Partii Piratów na stanowisko szefa dyplomacji Jana Lipavskiego. Lipavsky m.in. odrzuca pomysł przeniesienia ambasady do Jerozolimy. Ewentualny sprzeciw prezydenta do tej nominacji może wydłużyć proces powstawania gabinetu Fiali.

Źródło: PAP

20 KOMENTARZE

 1. „po 46-dniowej hospitalizacji.” a jest dwukrotnie zaszczepiony , to jest właśnie to „lżejsze” przechodzenie tego COVIDA po preparatach ( to jest ADE)

  • Apologeci szprycy już pisali artykuły o zaszprycowanych „w pełni” zmarłych, którzy by mieli cięższą śmierć, gdyby nie szpryca.

  • Trzykrotnie zaszczepiony. Trzecią przyjął podczas tego długiego pobytu w szpitalu… kilka godzin po wypisaniu do domu, okazało się, że jest pozytywny…i wrócił do szpitala.

  • Typ ma bezobjawową grypę a trzymają go w pudle jakby miał ebolę, tężec, gruźlicę, wściekliznę i chlamydie jednocześnie – jakim trzeba byc czubem aby w to wierzyć? XD XD

 2. Pseudoplandemia to wielka medialna sciema .
  Zeman zadnej grypy nie ma , on ma Aids
  od zastrzyka Pfajzera , eksperymentalnej
  biotoksyny mRNA retrowirusowej
  naotrucizny , ktora niszczy odpornosc
  zdrowym ludziom .

 3. Szpryca zapewnia LEKKĄ ŚMIERĆ. Polecam, bo inaczej to śmierć jest loterią: może być szybka i gwałtowna, może być we śnie, ale może też być rociągnięta na całe m-ce…
  ZAPEWNIJ sobie lekką śmierć i ZASZCZEP SIĘ!
  Nie czekaj na imienne wezwanie na szczepienie – zapisz się Sam!

 4. Tak wygląda obecna Europa. Stara, stetryczała, chora, hipochondryczna, na pograniczu demencji rządzona przez ludzi wywodzących od starych komuchów i obecnych euro-komuchów. Całkowita dekadencja.

 5. Cyt..,, Obecnie wiadomo, że Zeman nie zgadza się na jedną z nominacji… na stanowisko szefa dyplomacji Jana Lipavskiego. Lipavsky m.in. odrzuca pomysł przeniesienia ambasady do Jerozolimy.”—-to jest ciekawe,a nie tragifarsa kowidowa dla gawiedzi z jego udziałem w roli głównej.

 6. Czesi to naród z dużymi osiągnięciami w kinematografii komediowej…była „kobieta za ladą” a teraz mają „Zeman za szybą”.

 7. Ciekawe czy Czechom się podoba taki prezydent i żałosne, jarmarczne widowisko jakie z nim w roli głównej odstawiają…W namordniku, szklanej klatce i z kosmonautą do towarzystwa…

Comments are closed.