Erdogan chce być mediatorem pomiędzy Rosją a Ukrainą

Władimir Putin, Recep Erdogan. Źródło: PAP
Władimir Putin, Recep Erdogan. Źródło: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że Turcja jest gotowa do przewodniczenia mediacjom pomiędzy Rosją a Ukrainą – podała Agencja Reutera, powołując się na tureckie kanały informacyjne.

„Niezależnie od tego, czy Turcja miałaby zostać mediatorem wspólnych rozmów, czy prowadzić je z obiema stronami osobno, chcemy być częścią rozwiązania sporu” – powiedział Erdogan, wracając z wizyty w Turkmenistanie.

„Pragniemy, by relacje między Ukrainą i Rosją rozwijały się w pozytywnym kierunku. Mam nadzieję, że region ten nie zostanie zdominowany przez wojnę” – dodał prezydent Turcji, cytowany przez dziennik „Daily Sabah”.

16 listopada Erdogan przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas której omówiono relacje bilateralne obu państw oraz rozwój wydarzeń regionalnych.

„Dzięki współpracy z Turcją już wzmocniliśmy naszą armię. Planowana umowa o wolnym handlu znacząco wzmocni natomiast naszą gospodarkę” – napisał na Twitterze prezydent Zełenski.

Ukraina korzysta z tureckich dronów w walkach toczonych na wschodzie kraju ze wspieranymi przez Rosję separatystami, a władze tureckie skrytykowały przeprowadzoną przez Rosję aneksję Krymu i wyraziły poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy – podał „Daily Sabah”.

Relacje turecko-rosyjskie charakteryzuje głęboka współpraca zbrojeniowa oraz odmienne stanowiska w kwestiach wojen toczonych w Libii czy Syrii, gdzie państwa aktywnie wspierają wrogie sobie strony.

W 2019 roku jednak, narażając relacje z innymi członkami NATO, Ankara kupiła rosyjski system rakietowy czwartej generacji S-400. Erdogan we wrześniu bieżącego roku ogłosił również chęć współpracy z Kremlem w zakresie budowy myśliwców i okrętów podwodnych oraz przyznał, że jego administracja „dąży do dalszego rozwoju dwustronnych relacji z Rosją”.

Zełenski poinformował w piątek o informacjach wywiadowczych, które wskazują na przygotowywanie przez Rosję zamachu stanu na Ukrainie. Władze kraju informowały również o koncentracji ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy w pobliżu granicy obu państw. Powołując się na dane wywiadowcze, wskazano również na istnienie konkretnych planów sugerujących ponowną rosyjską inwazję na Ukrainę tej zimy. (PAP)

5 KOMENTARZE

 1. Widać w jaki sposób Ukraina na łono ojczyzny powróci.
  Wszystko było już za cukierkowego prezydenta ułożone, ostatnia prosta.

  • To w zasadzie stało się jasne po rejteradzie Amerykanów z Afganistanu. Następna będzie inwazja ChRL na Tajwan, potem prawdopodobnie Rosja połknie pribałytkę.
   My pozstaniemy po zachodniej linii paktu Ribbentrop-Mołotow, chyba że rzucimy się na pomoc Litwie.

 2. „Czy Ukrainie Grozi Pełnoskalowa Rosyjska Agresja” – (Wideo 23-11-2021)

  Od kilku miesięcy Federacja Rosyjska utrzymuje wojska w sile blisko 100tys żołnierzy przy granicy z Ukrainą. Kijów ma duże problemy wewnętrzne, a nadchodząca zima może wywołać skrajny kryzys energetyczny. Ponadto niepokojąca narracja płynąca z Kremla podważa odrębność narodu ukraińskiego.

  • „Wojna w Kosmosie. Przewrót w Geopolityce” – Jacek Bartosiak

   Książka o pokoju i wojnie na Ziemi i w Kosmosie.
   Nowa kosmiczna gospodarka i postępująca rewolucja informacyjna.
   Wielkie strategie i wielkie mocarstwa.
   Rywalizacja Eurazji i Oceanu Światowego.
   „Ludzkość Wychodzi Poza Ziemię. A Za Ludźmi – Jak Zawsze – Podąża Wojna” – (George Friedman)

Comments are closed.