Zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay
REKLAMA
Część osób zaszczepionych trzecią dawką szczepionki na Covid-19 skarży się na jeden skutek uboczny, który może powodować wstrzykiwany specyfik.

Najnowsze badania pokazują, jakie NOP-y (niepożądane odczyny poszczepienne) może powodować trzecia dawka szczepionki firm Pfizer/BioNTech. Warto mieć na uwadze to, że specyfik przyjmują osoby, które przyjmowały go już dwa razy.

Po podaniu boostera nie zaobserwowano poważnych odczynów poszczepiennych.

REKLAMA

„Żaden ze zdefiniowanych w protokole przypadków COVID-19 w grupie niewzmocnionej boosterem (placebo) nie spowodował hospitalizacji. Dwie osoby miały cięższy przebieg choroby. Nie zaobserwowano przypadków zapalenia mięśnia sercowego ani osierdzia” – czytamy na stronie CDC.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Jeden skutek uboczny pojawia się jednak częściej niż w przypadku poprzednich dawek.

„2,3 proc. częściej po podaniu boostera w porównaniu z drugą dawką występowało powiększenie węzłów chłonnych” – dowiadujemy się ze strony CDC.

Badacze twierdzą jednak, że ten skutek uboczny świadczy o tym, że odpowiedź odpornościowa przebiega prawidłowo.

Źródło: portal.abczdrowie.pl

REKLAMA