Rosja straszy: Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej może mieć skutki globalne

Polska policja na granicy z Białorusią Źródło: Twitter/Polska Policja
Polska policja na granicy z Białorusią Źródło: Twitter/Polska Policja
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to „jeden z najcięższych kryzysów migracyjnych w Europie, który może mieć skutki globalne” – oświadczył w poniedziałek były prezydent i były premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Miedwiediew, który wypowiadał się na naradzie dotyczącej polityki migracyjnej Rosji, nazwał wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej „prawdziwym dramatem migracyjnym”. Przekonywał, że następstwa tego kryzysu mogą być „odroczone w czasie” i takie, które „obecnie trudno nawet przewidzieć”.

Więcej uwagi były premier poświęcił sytuacji związanej z imigrantami w Rosji. Oświadczył, że wzrost liczby przestępstw popełnianych przez imigrantów jest „niepokojący”. Zapowiedział zmiany w polityce migracyjnej, których celem ma być wzmocnienie bezpieczeństwa kraju. Według niego „szczególne zagrożenie stanowią tak zwane zorganizowane grupy etniczne”.

Miedwiediew mówił w szczególności o tych cudzoziemcach, którzy wciąż przebywają w Rosji, chociaż termin ich legalnego pobytu już minął. Wiosną zeszłego roku z powodu pandemii koronawirusa wprowadzono moratorium na deportowanie z Rosji nielegalnych imigrantów. Moratorium zakończyło się 1 października br.

Według MSW Rosji w kraju tym przebywa obecnie blisko 5,5 mln obywateli krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), z których ponad 819 tys. przedłuża swój pobyt niezgodnie z prawem. Za pracą do Rosji jadą najczęściej obywatele poradzieckich państw Azji Centralnej: Uzbekistanu, Tadżykistanu i Kirgistanu. Wykonują najniżej płatne zajęcia pracując jako robotnicy budowlani, taksówkarze, kurierzy.

Rada Bezpieczeństwa FR jest kolegialnym organem doradczym prezydenta Rosji i to pod jego przewodnictwem pracuje. Jej stałymi członkami są: przewodniczący Dumy Państwowej i Rady Federacji (dwóch izb parlamentu), premier, wicepremier, ministrowie: spraw zagranicznych, obrony i spraw wewnętrznych, szef Administracji (kancelarii) Prezydenta, sekretarz Rady oraz dyrektorzy: Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR).

PAP

15 KOMENTARZE

 1. Rosja ma tyle ziemi, że te parę milionów imigrantów to upchneliby gdzies na Syberii i nie byłoby śladu. A my co możemy?? Żeby chociaż rzad był naprawdę propolski, a to czopki zydowskie nami trzęsą i nie pozwalaja strzelać do nachodźców…

 2. mimo wszystko mam szacunek do P. Miedwiediewa , że przyjechał na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego, mimo , że wróg, bo naszych „przyjaciół ” z zachodu nie było .

 3. Na zdemolowanie ośrodka w Wędrzynie
  motto: „Najprościej byłoby ich wpuścić.“ (bp. Krzysztof Zadarko)

  „Biedni uciekinierzy” w ośrodku w Wędrzynie
  Swą wdzięczność wobec Polski okazali w czynie:
  Powybijali szyby i wyrwali kraty…
  „Wyselekcjonowani” materialne straty
  Zadali podatnikom polskim. Stąd pytanie:
  NIEselekcjonowani co są zrobić w stanie?!

  • Jak można oceniać zajścia w tym ośrodku na podstawie propagandy jednej strony? Bo ministerstwo prawdy nie kłamie? Czy ministerstwo prawdy opluwające nieustannie pandemiosceptyków jest wiarygodne w opluwaniu migrantów?

 4. USA wywolaly chaos u siebie i w Europie , ktory jest wojna hybrydowa , skoro to pojecie tak sie podoba. Celem tego jest maksymalny rabunek , dopoki on jest jeszcze mozliwy. Nie wierze ,ze tam cos jest jeszcze. Putin doklada do pieca i stara sie wprowadzic ten chaos na jeszcze wyzszy poziom . Polskojezyczni biskupi , bo tak trzeba ich nazwac,popelaniaja oczywista zdrade stanu . Miejmy nadzieje , ze Polska wyrowna ze wszystkimi zdrajcami rachunki

  • A gdzie są dowody na to kto sprowadza migrantów do Białorusi? Czy oskarżenia korporacyjnej machiny propagandowej są same w sobie dowadami tym bardziej, im częściej powtarzane?

  • Tak się składa, że było odwrotnie, carowie razem z Polską w rozbiorach połknęli mniejszość narodową kryjącą się pod pseudonimem szarganych tu Eskimosów.

 5. Jak można bezkrytycznie wierzyć kowidiańskiemu reżimowi warszawskiemu terroryzującemu i niszczącemu własne społeczeństwo? Jak można wierzyć po kłamstwach o Kosowie, WTC, Iraku, Libii, Syrii? Jak można wierzyć zawodowym kłamcom? I to bez żadnych dowodów na sprowadzanie wędrowców przez władze Białorusi?

Comments are closed.