To ona odkryła Omikron. „Objawy są bardzo lekkie, takie same u zaszczepionych i niezaszczepionych”

Laboratorium medyczne. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Laboratorium medyczne. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Poziom zaraźliwości wariantu Omikron jest mniej więcej podobny do Delty – stwierdziła doktor Angelique Coetzee z RPA, która odkryła nową odmianę koronawirusa. Jej zdaniem nie ma powodu do alarmu z powodu tej mutacji.

Doktor Coetzee, prezes stowarzyszenia lekarzy w Pretorii, której słowa publikuje w poniedziałek dziennik „La Repubblica”, mówiąc o okolicznościach odkrycia nowego wariantu stwierdziła, że przez 8 tygodni nie miała pacjentów z Covid-19.

– W połowie listopada przyszedł 33-letni mężczyzna. Miał lekkie objawy, ale inne od tych, jakie widziałam do tej pory. Postanowiłam zrobić test, bo mieliśmy do czynienia z infekcją wirusową. Po pozytywnym wyniku u czwartej osoby w jego rodzinie z tymi samymi lekkimi objawami włączyła mi się lampka alarmowa – dodała lekarka z RPA. Jak wyjaśniła, te symptomy to zmęczenie, ból głowy, drapanie w gardle i lekkie przeziębienie, czyli inne niż w przypadku Delty.

Jak dodała, zawiadomiła swoich kolegów, że dzieje się coś dziwnego i że nie jest to Delta.

– Nasi naukowcy natychmiast zbadali sekwencje wirusowe. W poniedziałek 22 listopada przyszło potwierdzenie: to jest nowy wariant – opowiedziała Angelique Coetzee.

Podkreśliła, że do tej pory żadna osoba z wariantem Omikron nie została hospitalizowana.

– Nigdy nie wykryliśmy ciężkich skutków. Ciekawe jest to, że pacjenci z silnym bólem gardła mieli potem wszyscy negatywny wynik – zauważyła.

Lekarka wyraziła przypuszczenie, że w ciągu dwóch tygodni naukowcy powinni wyjaśnić przyczyny licznych mutacji wykrytych w Omikronie.

Poinformowała też: – Objawy są bardzo lekkie i takie same u zaszczepionych i nie.

Pacjenci lekarki z RPA, jak stwierdziła, czują się dobrze i szybko wyzdrowieli, w ciągu kilku dni.

Angelique Coetzee zapytana, jakiej rady chciałaby udzielić, odparła: – Nie powinniście ulegać panice. Jeśli stwierdzicie te opisane objawy przez więcej niż dwa dni, zróbcie test. Szczepcie się, noście maseczki i nie przebywajcie w zatłoczonych miejscach.

Źródło: PAP

29 KOMENTARZE

 1. A może dlatego mieli negatywny test, bo to nie był koronawirus…? Ile jest chorób, które wywołują ból głowy, gardła i katar.

 2. kolejna idiotka z tytułem naukowym. Kto im te papiery daje i dlaczego wcześniej nie przechodzą testów psychiatrycznych, np w Polsce zgodnie z ustawą co 5 lat???To skandal aby czuby nami pomiatały!

  • dr Stefan Lanka-słynny wirusolog i np dr Kaufman i wielu innych twierdzą że w ogóle wirus to mit, nikt jeszcze od lat 50tych niczego nie wyizolował, wszystko to nasze własne RNA / egzosomy biorące udział w „sprzątaniu” i walka z nimi to walka z własnym zdrowiem…

 3. „Szczepcie się, noście maseczki i nie przebywajcie w zatłoczonych miejscach.” Kiedyś się mówiło „Bywaj zdrów!” albo „Z Bogiem”, a teraz takie pozdrowienia… o tempora, o mores!

 4. Ciekawa wypowiedź dohtorki. Mnie natomiast wiadomo, że test NIE WYKRYWA Omikrona, bo ten ma tak zbudowany kolec, że omija zastosowaną w PCR sekwencję. Tak więc test wskazuje na brak kolca, ale na obecnośc nukleotydu (test jest dwuskładnikowy dla lepszej walidacji).

  Wg więc mojej wiedzy testy Omikrona wychodza zawsze 50:50. Jakim cudem więc kolejna celebrytka wykryła nimi Omikrona?
  (nie wypowiadam się o Botswanie , bo tam maja oddział zaawansowanej mikrobiologii)

  • Znaczy: „Wacek” naprawdę usiłuje wierzyć w skuteczność tych „testów” przynajmniej w przypadku innych (ogłoszonych) „odmian” tzw. „kowida”?

   • Wacek nic nie mowi o skuteczności testów. Wacek napisał, że w przypadku Omikron ich wiarygodność wynosi ZERO, bo nie wykrywają nawet tej wersji.
    Prosimy uzywać mózgu w trakcie czytania :-)

 5. Acha, i o to chodziło: „Szczepcie się, noście maseczki i nie przebywajcie w zatłoczonych miejscach”. To taka wypowiedź zawierająca propagandę dobrego i złego policjanta.

 6. „– Nasi naukowcy natychmiast zbadali sekwencje wirusowe. W poniedziałek 22 listopada przyszło potwierdzenie: to jest nowy wariant – opowiedziała Angelique Coetzee.’

  I znowu bzdury. Porysowali sobie obrazki na komputrze.

  Dla tych, ktorzy nie rozumieja dlaczego to sa bzdury: Ta pani oznajmia, ze wie z ktorego numeru NCz pochodzi fragment zdana, taki jak na przyklad trzy slowa „od dawna wiadomo”.

  • A przeciez mogly byc one uzyte nie tylko w wielu innych numerach NCz, ale i w GW, i kazdym innym wydawnictwie i wydaniu w jezyku polskim, gazetowym czy tez ksiazkowym. Ja twierdze natomiast, ze pochodza z drugiego listu Michnika do Jaruzelskiego.

  • No przecież „coś trzeba było powiedzieć” — a większość zjadaczy chleba i tak akceptująco pokiwa głowami z udawanym „zrozumieniem”.

 7. Klasyka infekcji wirusowych,nowe mutacje coraz bardziej zaraźliwe,coraz mniej zjadliwe.Wirus sam siebie unicestwia.Ale szczepionki trzeba sprzedać więc trzeba siać panikę.

 8. Powiadamiam wszystkich o: że mój kolega ze stódiow ,prof,nadzw.doktor nauk,szef archikatedry w Academy of Gwadelupa of Mdagascar,PAN Dzej MORDECHAJ,i zespół pod nadzorem wykrył trwałe wirusy w lasach deszczo0wych Martyniki.Zarażeni sa wszystkie żywe stworżenta,potwierdza to WHO,ONZ i inne.Czas podjąc działania wojskowe w celu wyszczepiewnia tej dziczy.Czas nas goni.

 9. Dawniej, żeby nabrać kogoś na prima aprilis trzeba było się bardziej postarać. A tu proszę historyjka jakby opowiedziana przez 11latkę… I (prawie) cały świat kucnął i zrobił pod siebie.

 10. Operacja pLandemia w toku…Jak w sezonie grypowym wmówić ludziom,że mają mitycznego Covida…i to w kolejnej odmianie…

 11. Oj, pani dohtorka wyszła przed szereg… Długo nie pożyje…
  Mądrość etapu mówi, że wirus jest obrzydliwie zjadliwy i paskudnie odporny. Stare, zakupione szpryce do kibla, kupować w te pędy miliony nowych.
  Zaraz będzie VaaS (vaksine as a service). Czyli szczypawka będzie usługą, jak netflix, się będzie kupować abonament…

 12. Logika „typowo kobieca” (jak mówi K.M). Objawy takie same (niezależnie od szczepienia) – ale „szczepcie się” i (co?)”rozmnażajcie”

 13. U nas w laboratorium gastronomicznym na zapleczu wykryto, że tego Omikrona zabijają dwie dawki „Żubra” lub trzy „Harnasia”. Momentalnie poprawia się samopoczucie, kondycja i nastrój. Nie trzeba zachowywać D+D+M.

 14. Kolejne szczepy w przygotowaniu (przypadkiem lista wyciekła z Johns Hopkins Univ)
  Pi, Rho , Sigma, Tau, Upsilon, Phi, Chi, Psi, Omega

 15. Symptomy to zmęczenie, ból głowy, drapanie w gardle i lekkie przeziębienie, czyli inne niż w przypadku Delty. Rany Boskie! No strach się bać!

Comments are closed.