Wrócą limity? Niedzielski: skuteczność tej szczepionki spada, ale z drugiej strony…

Adam Niedzielski/Fot. PAP
Adam Niedzielski/Fot. PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
W rozmowie z Jackiem Prusinowskim w „Sednie Sprawy” Radia Plus minister Adam Niedzielski mówił o reakcji Polski na pojawienie się nowej mutacji koronawirusa. Poruszony został także temat skuteczności szczepionek.

– Dzisiaj mamy 13100, niewiele ponad więcej 13100, co oznacza, że ten tydzień do tygodnia dynamika wzrostu to jest ledwo 6,5% czy nawet mniej niż 6,5%. No to widać wyraźnie, że mamy do czynienia rzeczywiście już z tym ewentualnym momentem przesilenia, aczkolwiek niestety pojawiają się nowe ryzyka i to nowe ryzyka, których nie można zignorować – powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w „Sednie Sprawy” Radia Plus.

Polska reakcja na Omikron

Szef resortu zdrowia mówił o tym, że na dziś zwołany został sztab kryzysowy w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa.

– Jesteśmy w tej chwili już w sytuacji trudnej, to znaczy mamy przecież ten przeciętny poziom zakażeń dzienny 23 tysiące, szpitale są, no obłożone, musimy likwidować te normalne miejsca leczenia i otwierać w to miejsce łóżka covidowe i pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyśpieszenie, to jest game changer. To jest naprawdę coś, co zmienia ocenę sytuacji w sposób fundamentalny, więc z mojego punktu widzenia pojawienie się tego nowego ryzyka w tym punkcie, w którym jesteśmy, czyli kiedy mamy czasem dziennie blisko 30 tysięcy zakażeń, no to nie jest to sytuacja, którą można ignorować albo po prostu przejść nad nią do porządku dziennego – mówił polityk.

– Na pewno dzisiaj na 11 zwołałem sztab kryzysowy, zaprosiłem do tego sztabu zarówno ministra Saczkę, czyli Głównego Inspektora Sanitarnego, pana Grzegorza Juszczyka, czyli szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który w tej chwili zbiera informacje z całego świata na temat omikrona i będziemy starali się zastanowić, jaki to jest kontekst, bo mamy cały czas bardzo mało informacji. Te informacje jak państwo śledzicie są sprzeczne wręcz, bo mówią z jednej strony o dużej zakaźności, z drugiej strony pojawiają się informacje, które mówią, nie o aż tak dużej zjadliwości wirusa, no i to wszystko musimy wziąć pod uwagę, dlatego przeanalizujemy sobie sytuację pod kątem uszczelnienia granic, to jest oczywiste, że musi być podjęta decyzja dotycząca uszczelnienia granic – powiedział minister.

– Zresztą w trakcie weekendu prowadząc takie intensywne konsultacje rozmawiałem między innymi z Głównym Inspektorem Sanitarnym o tym, żeby już od razu inspektorzy we wszystkich inspekcjach sanepidu, w prowadzonych wywiadach uwzględniali element związany z tym czy nie ma jakiegoś kontaktu z osobami pochodzącymi z regionu Afryki Południowej – dodał polityk.

Kwarantanna dla osób z zagranicy

– U nas na pewno będziemy myśleli o takim rozwiązaniu, które było zresztą już stosowane, bo ja przypomnę, że pojawiał się wirus delta czy pojawiała się alfa również, to w zasadzie historię były zawsze takie same, że to najpierw były pojedyncze przypadki, a potem scenariusz tego dynamicznego rozwoju, no niestety miał miejsce – mówił Adam Niedzielski.

– Na pewno będziemy chcieli kwarantannować osoby, które przyjeżdżają z krajów gdzie jest odnotowany wirus [omikron]. W tej chwili pracujemy nad listą tych krajów, również europejskich. Test będzie wyłączał z tej kwarantanny, ale do tej pory stosowaliśmy to rozwiązanie, że dopiero po siódmym dniu ten test mógł być wykonany, no bo taka charakterystyka przebiegu Covidu, że ujawnienie się wirusa jest z całą pewnością po 7 dniach dopiero możliwe. Teraz będziemy oczywiście też stosowali raczej to rozwiązanie, że szczepienia też zwalniają, choć nie do końca wiemy, jaka jest dokładnie interakcja tych szczepień z nową mutacją – powiedział minister.

Powrót obostrzeń? Niedzielski odpowiada

– Tutaj nie możemy sobie pozwolić na nieuwzględnianie tego w decyzjach dotyczących najbliższych tygodni. W tej chwili jeszcze nie potrafię odpowiedzieć [czy wrócą obostrzenia] w tym sensie, że będziemy dyskutowali na sztabie o tym co będzie konkretnie, ale na pewno jakaś decyzja dotycząca takiego alertowego jeśli tak nazwę postawienia sprawy, czyli takiego pakietu, który będzie odpowiedzią na to nowe ryzyko, nowe ryzyko w postaci omikronu – powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w „Sednie Sprawy” Radia Plus.

Skuteczność szczepionki spada

– Chcielibyśmy, żeby te skuteczności były lepsze, ale proszę pamiętać, że szczepionka była opracowana dla tej pierwotnej wersji wirusa, czyli wtedy kiedy jeszcze to bezpośrednie zagrożenie z Chin się pojawiło i w tym kontekście, w kontekście tej pierwotnej wersji wirusa było opracowane. Potem mamy ewolucje, która polega na tym, że pojawiła się wersja alpha, teraz jest wersja delta dominująca i to jednak nie są te same wirusy, na które szczepienie było przygotowane więc wiadomo, że skuteczność tej szczepionki spada, ale z drugiej strony warto popatrzeć na to, że cały czas ta ochrona przed najtrudniejszym czy najcięższym przechodzeniem zachorowania no jest jednak widoczna – powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z Jackiem Prusinowskim.

Zamykanie szkół

– Ja do sztabu nie będę ujawniał żadnych informacji. Absolutnie zamknięcie szkół nie wchodzi w grę. Raczej myślimy o takich drobnych ruchach, które będą wyraźnym sygnałem, wyraźnym alertem, że rośnie ryzyko, bo pojawiło się w otoczeniu nowe zagrożenie w postaci omikrona. Na przykład limity, ale to sobie musimy przemyśleć dzisiaj dokładnie – stwierdził minister zdrowia.

Źródło: Radio Plus

14 KOMENTARZE

  • Tak to jest gdy zasada „nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera” jest stosowana przy obsadzie ważnych stanowisk. Ministrem zdrowia jest statystyk, ekonometra. Szefem GIS inżynier elektryk. Przykład konia senatora w starożytnym Rzymie niczego ich nie nauczył? Proponuję następnym ministrem zdrowia uczynić hydraulika, bo niby dlaczego ten szacowny zawód ma być pomijany.

 1. „Teraz będziemy oczywiście też stosowali raczej to rozwiązanie, że szczepienia też zwalniają, choć nie do końca wiemy, jaka jest dokładnie interakcja tych szczepień z nową mutacją” – tak, brzmi sensownie i logicznie…

 2. i w końcu chłopina zrozumiał, że szpryca zrobiona na wirusa sprzed dwóch lat nie działa na kolejne mutacje. Brawo ten pan ! Lepiej późno niż wcale.

  Teraz niech wyduka, że może warto zacząć leczyć ludzi skoro szczepienia nie działają. Śmiało ! Więcej odwagi ! Nie będziemy krzyczeć.

  • szpryca nigdy nie była wymierzona w żadnego wiruska… jest to niemożliwe, ale możliwa i pożądana przez nwo jest sterylizacja i transhumanizm…i w efekcie depopulację, ale nie wierzę , że bezpośrednio, raczej stopniowo i antykoncepcyjnie..przestawcie myślenie

 3. Czas powrócić do ignorowaniu wiadomości TV jak za PRL. Wszyscy wychodzili na spacer w trakcie nadawania „Wiadomości”. Dla własnej ochrony wyłączajcie telecovidy i idźcie na spacer w tym czasie. Spadek oglądalności będzie bolesny dla Niedzielskiego.

  • Tylko mamy problem: Za poprzedniej komuny były dwie stacje TV i jedne „Wiadomości” o stałej porze. Dzisiaj stacji jest bez liku a wiadomości są nadawane 24g/d. Nie ma jednej pory którą możnaby ostentacyjnie olać.

 4. Ty sukinsynu, zbrodniarzu,obyś do końca swoich dni nie zaznał spokoju, obyś ani jednej nocy nie przespał normalnie. Tobie i reszcie podobnym tobie bandytom i sprzedajnym szmatom życzę tego samego.

 5. Panie niedzielski!!. Wy, politruki i urzędasy wyższego szczebla, którzy w swojej megalomanii uważacie że każdą dziedzinę zycia można uregulować na drodze administracyjnej. Wydajcie wirusowi – jako prawo ogłaszane na konferencji prasowej czy rozporządzeniem – absolutny zakaz wstepu na teren RP transportem lądowycm, morskim, kolejowem, lotnicznym czy innym. Udało się, przy pomocy tak tworzonego „prawa” zastraszyć i zniewolić miliiony ludzi, to moze i wirus się przestraszy.

 6. Jak to czy wrócą limity? Przecież do tej pory nie zostały one zniesione. A teraz niby na tylko 2,5tyg mają być powyzszone, ale wątpię by skończyło się na tym okresie.

Comments are closed.