Niedzielski o obowiązkowych szczepieniach: „Decyzja będzie w końcu podejmowana”. Podał warunek

Adam Niedzielski/Fot. screen TVN24
Adam Niedzielski/Fot. screen TVN24
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Jeśli zagrożenie epidemiczne będzie nadal duże pewnie decyzja o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 będzie w końcu podejmowana, ale na tę chwilę nie ma takiej potrzeby – powiedział we wtorek „minister pandemii” Adam Niedzielski.

Szef MZ w rozmowie w TVN24 był pytany m.in. o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich Polaków i obowiązek sprawdzania paszportów covidowych np. przy wejściu do restauracji czy kina.

Niedzielski podkreślił, że ogłoszony w poniedziałek „pakiet alertowy” to sygnał dla społeczeństwa, że „sytuacja robi się nieco bardziej skomplikowana”. Jak dodał, pojawił się nowy wariant koronawirusa i należy wykazywać większą ostrożność. Przypomniał o przestrzeganiu zasad epidemicznych – noszeniu maseczek, utrzymywaniu dystansu.

Na uwagę dziennikarza, że „to nie jest czas puszczania sygnałów” i dlaczego nie ma prawa, które obliguje do sprawdzania paszportu covidowego wyjaśnił, że w tej chwili nie ma podstawy prawnej do żądania takiego certyfikatu, ale jest „wystarczająca przestrzeń” do ich okazywania organizatorom wydarzeń.

Podkreślił, że sanepid będzie w całym kraju kontrolował limity osób w pomieszczeniach.

Dopytywany, czy nie uważa, że egzekwowanie paszportów covidowych spowodowałoby wzrost liczby zaszczepionych, powiedział, że skłonność ludzi do szczepienia w Polsce zatrzymała się na poziomie 70 proc. – Jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych w Polsce w dorosłej populacji mamy 60 proc. – podał.

Minister odniósł się także do projektu ustawy w sprawie weryfikacji szczepień pracowników. Jak powiedział, pod regulacją podpisało się 30 posłów, ale na razie nie został jej nadany tok legislacyjny.

Dopytywany, dlaczego marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwleka z tą decyzją, odparł: „pyta się mnie pan o decyzje innych ludzi, których ja nie jestem uprawniony do ich tłumaczenia”.

Obowiązkowa szpryca

Minister zdrowia podkreślił, że jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień, ale wśród niektórych grup zawodowych np. medyków. Pytany z kolei o wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich Polaków stwierdził, że na tę chwilę nie widzi takiej potrzeby.

– To szczepienie mamy na rynku niecały rok i myślę, że podejmowanie takiej decyzji musi jednak uwzględnić pewna historię i doświadczenie z tym szczepieniem. Jeśli zagrożenie epidemiczne będzie nadal duże, pewnie taka decyzja będzie w końcu podejmowana, ale na tę chwilę nie ma takich przesłanek i żadne państwa też nie podejmują tej decyzji – powiedział Niedzielski.

W poniedziałek minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych. W związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń.

Wprowadzony będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i pandemiczny ekspert dr Michał Sutkowski powiedział, że na takie obostrzenia „zapatruje się dobrze”. Dodał, że trzeba ograniczyć zdecydowanie kontakt z państwami, gdzie rozwija się nowy wariant koronawirusa – omikron – i gdzie zaczyna on dominować.

Duża część planowanych obostrzeń dotyczy wprowadzenia limitów obłożenia różnego rodzaju obiektów – np. limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki (obecnie 75 proc. obłożenia).

Źródło: PAP

45 KOMENTARZE

 1. Teraz to każdy minister i każdy z rządzących to zachowuje się jak kiedyś KRÓL. Tylko, że król był jeden , a teraz mamy ich kilkadziesiąt . Ciekawe z czyjego nadania ci królowie ?

 2. Co prawda, sądząc po szalonej radości narodowców z faktu aresztowania OLSZAŃSKIEGO nie należy na nich liczyć bo okazali się być żydowskimi pachołkami za grosze, ale może wystarczy jakiś flash mob z ogólnie określonymi celami.

  Chyba potrafimy naśladować j**tą Lempart, c’nie?

  • Podobno „DAŁ NAM PRZYKŁAD BUONAPARTE JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY”, no ale tacy hop siup to my już od dawna nie jesteśmy, co widać po „bezkrwawej transformacji”, dzięki czemu jesteśmy w czarnej d***ie a żołnierze na froncie umierają na śmierć łóżeczkową!

   Może poprzestańmy więc na „DAŁA PRZYKŁAD MARTA LEMPART JAK ZWYCIĘŻAĆ MAMY”….

   Tylko nie w***ć sprzątaczek!

Comments are closed.