Szef Moderny wieszczy niską „efektywność” szprycy wobec omikrona

Szczepionka Moderna przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Szczepionka Moderna przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna Stephane Bancel w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika „Financial Times” przewiduje, że istniejące na rynku szczepionki przeciw Covid-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu koronawirusa Omikron.

Bancel ostrzega, że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki Omikronu, zajmie miesiące. Jest to spowodowane tym, że 32 z 50 mutacji, jakie charakteryzują Omikron, występują w obrębie białka kolczastego wirus, które umożliwia infekowanie komórek. Według szefa Moderny sytuację pogarsza także gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA.

Zarówno Moderna, jak i Pfizer, są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy szczep koronawirusa.

Bancel podał, że dokładne informacje na temat skuteczności wobec Omikronu preparatów będących obecnie w użyciu i jego zdolności nowego wariantu do wywoływania poważnego przebiegu Covid-19 powinny być dostępne w ciągu dwóch tygodni.

Bancel w wywiadzie dla „FT” odparł zarzuty dotyczące niedostarczania przez firmy farmaceutyczne wystarczającej ilości szczepionek do państw rozwijających się, takich jak RPA. Według badań amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w kraju tym w pełni zaszczepiona jest jedna czwarta obywateli. Szef Moderny powiedział, że to rząd USA nakazał jego firmie wydać 60 proc. wyprodukowanych szczepionek Stanom Zjednoczonym. Ponadto Covax – międzynarodowy mechanizm utworzony w celu rozdysponowania szczepionek wśród krajów o niskich dochodach – lub rządy tych krajów nie odbierały zamówionych szczepionek z magazynów – dodał.

Źródło: PAP

10 KOMENTARZE

 1. …a miały jakoś skuteczność kiedykolwiek? – tak się próbuje ratować 4 litery. Za chwilę okaże sie, ze „omikron” był wcześniej i dlatego szczypawki nie były tak skuteczne. Mistrzostwo ;)

 2. I to jest odpowiedź na pytanie, skąd się wziął magiczny omikron u dwóch zaszczepionych pasażerów, to jest dupochron dla międzynarodowych mafii korporacyjnych chcących się uchronić przed kompromitacją nieskutecznych szczepień, które poza NOP-ami oferują nagłe zgony młodych osób, za co przygarnęli biliony dolarów, a teraz chcą znowu nabrać frajerów na nową szprycę.

 3. Szczypawki na omikrona nie działają – przyznaje bigpharma
  – Omikron będzie za moment szerzył się w Polsce – mówi Niedzielski.
  – Dlatego musicie się wszyscy w Polsce, pod groźbą faszystowskiej segregacji, zaszczepić 1 i 2 oraz trzecią dawką szczypawek , które choć na omikrona nie działają, a na dotychczasowe warianty AKTUALNIE działają w mniej więcej 60 procentach, to PRAWIE NA PEWNO uratują cię przed omikronem – dodaje Niedzielski
  Czego nie rozumiesz?

 4. Czas zakończyć to szprycowanie i uratować tych, których się da uratować. Rządowe agencje z UE, UK i USA podają, że od tego eliksiru umarło już ponad 50 tyś ludzi, a te dane są bardzo zaniżone. Dla porównania przy normalnych testach na ludności już po 50 zgonach zatrzymuje się badania. Jak długo będą brnąć w te kłamstwa.

 5. Omikron byl zaplanowany na maj 2022, ale widac trzeba bylo przyspieszyc, bo szczypawki nie moga sie zmarnowac. Nastepny wariant jest Rho, mialby byc w aierpniu 2022 ale moze tez bedzie szybciej.

Comments are closed.