Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 procent rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 procent – podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły rdr o 7,4 procent, a mdm wzrosły o 0,6 procent

W październiku wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 6,8 procent rdr i 1,1 procent mdm.

Zanotowana inflacja jest najwyższa w całym XXI wieku. Ostatni raz inflacja była wyższa w grudniu 2000 roku, a więc w ostatnim miesiącu XX wieku. Wówczas wyniosła 8,5 procent, a już miesiąc później, w styczniu 2001 roku, zanotowano 7,4 procent.

Michalkiewicz. The Movie

W porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej podrożały paliwa do prywatnych środków transportu – aż o 36,6 procent. Nośniki energii podrożały o 13,4 procent, a żywność i napoje alkoholowe o 6,4 procent rdr.

Wyraźny jest także wzrost cen w porównaniu do ubiegłego miesiąca. W zestawieniu z październikiem nośniki energii podrożały o 2,7 procent, paliwa do prywatnych środków transportu o 2,2 procent a żywność i napoje alkoholowe o 1,3 procent.

Czym jest inflacja?

Jak mawiał Milton Friedman, laureat Nagrody Nobla z ekonomii, inflacja jest to ukryty podatek, który można nałożyć bez ustawy. To dzięki niej rośnie minimalnie średnie wynagrodzenie, problem w tym, że rosną też ceny.

Z kolei Ludwig Von Mises wyjaśniał, że „kiedy rząd zwiększa ilość papierowych pieniędzy, rezultatem tego jest to, że siła kupna jednostki pieniądza zmniejsza się i skutkiem tego wzrastają ceny. To nazywa się inflacją”.

„Musimy pamiętać, że na długą metę możemy wszyscy umrzeć i na pewno umrzemy. Ale powinniśmy urządzić nasze ziemskie sprawy na krótką metę, w której mamy żyć, w najlepszy możliwie sposób. I jednym ze środków koniecznym do tego celu jest porzucenie polityki inflacyjnej” – przekonywał Von Mises.

Inflacja jest stanem korzystnym np. dla dłużników, jej przeciwieństwem jest deflacja – stan korzystny dla oszczędzających. Więcej na ten temat w filmiku poniżej:

Źródło: PAP/nczas.com/bankier.pl/mises.pl