Spadek poparcia Konfederacji. Sześć partii nad progiem wyborczym [SONDAŻ]

Sejm. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Sejm. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Gdyby wybory odbyły się pod koniec listopada, Zjednoczona Prawica uzyskałaby 32 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska – 22,1 proc., a Polska 2050 – 11,8 – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. W Sejmie znalazłyby się także: Konfederacja – 7,1 proc., Lewica – 7 proc. oraz PSL-Koalicja Polska – 6,4 proc.

Jak wynika z sondażu, Zjednoczona Prawica może liczyć na 32 proc. głosów. W porównaniu do badania z września to spadek; we wrześniowym sondażu IBRiS dla Onetu ZP zdobyła 36,6 proc. poparcia.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą chciało głosować 22,1 proc. uczestników sondażu. To mniej o 1 punkt procentowy w porównaniu do pomiaru z września. Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050, która zdobyła w badaniu 11,8 proc. poparcia. Ponad dwa miesiące temu było to 11,5 proc.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja – 7,1 proc. (-0,9 pkt proc.), Lewica – 7 proc. (-1 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska – 6,4 proc. (+2 pkt proc.).

Grupa wyborców niezdecydowanych to 13,7 proc. „Trudno powiedzieć/nie wiem” była zatem trzecią najczęściej udzielaną odpowiedzią. W porównaniu z wrześniowym badaniem to więcej o 5,3 punktów procentowych.

Gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, to 43,1 proc. badanych zdecydowanie wzięłoby w nich udział. „Raczej tak” odpowiedziało 10,8 proc. osób. Łącznie to 53,9 proc. ankietowanych. Ponad 23 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej nie”, zaś 19 proc. zdecydowanie nie zamierza oddać głosu. Waha się natomiast 4,1 proc. badanych przez IBRiS.

Respondenci zostali też zapytani o ocenę działalności premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Działalności premiera „zdecydowanie dobrze” postrzega 7,3 proc. badanych. „Raczej dobrze” mówi o nim 37,3 proc. osób. Łączny wynik to 44,6 proc. „Raczej źle” o szefie rządu wypowiada się 18,5 proc. ankietowanych, a „zdecydowanie źle” ocenia go 30,2 proc. uczestników sondażu. Łączny wynik to 48,7 proc. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 6,7 proc. respondentów IBRiS.

Działanie Andrzeja Dudy „zdecydowanie dobrze” ocenia 10 proc. osób, natomiast „raczej dobrze” 30,9 proc. badanych. Łącznie to 40,9 proc. „Raczej źle” o działalności głowy państwa wypowiedziało się 17 proc. respondentów, a 39,1 proc. uczestników sondażu ocenia ją „zdecydowanie źle”. Łącznie to 56,1 proc. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło w tym przypadku 3 proc. osób.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na próbie 1,1 tys. osób w dniach 26-27.11.2021 metodą CATI (wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).

Źródło: PAP

17 KOMENTARZE

  • Ja wciąż wierzę ;-), choć nie w to, co pokazują. Słabo, słabo, spadek, a tymczasem wciąż trend jest constans (mandaty):

   pis 198, ko 122, h2050 59, , K. 31, l. 26, kp 23.

   Jak pisałem nieraz – niezależnie od notowań Konfederacja utrzymuje stale 30-40 mandatów. Idziemy po 50!
   To pis ma poważny problem.

    • Właśnie. Też to zauważyłem. No to teraz, blondynce z małym móżdżkiem (red. Gozdyrze) będzie łatwiej zadawać swoje „mądre” pytania z tezą.

 1. Żyjemy w epoce emocji. Nie kierujemy sie już wiarą, nie kierujemy się już rozumem. Kierujemy się emocjami. Fulton J. Sheen

  Zaczipowani głosują wg partyjnych przycisków ….

 2. Mozna nie wierzyc w sondarze ale jest to przygotowywanie mas do faktycznego wyniku wyborow. Tak wiec tezeba je brac pod uwage.

 3. Dalej pajacujcie z maseczkami i szczepieniami….A i ta szuria antyszczepionkowa na Was nie zagłosuje.

 4. 3 polityków w konfederacji zasługuje na poparcia a reszta to grupa rekonstrukcyjna partyjek przedwojennych bawiących się w polityków i tu efektów nie będzie

 5. Przestańcie podawać jakieś robione na zamówienie śmieszne sondaże Onetu. Kto w to jeszcze w ogóle wierzy?

 6. Zależy kto ten sondaż zamawia? Nie przejmujcie się do wyborów jeszcze dość daleko. Psychopaci rządowi pracują na to aby wysadzić ich w ‚powietrze’ .Nie znamy dnia ani godziny. Ja mam takie odczucie, jakbym żyła na wulkanie, który w każdej chwili może wybuchnąć. Na każdą ewentualność należy być przygotowanym.

  • A bez narodowców ruch JKM spadnie do 4,4%.
   Musisz(-cie) zrozumieć, że na te czasy K. jest jedyną realną możliwością polityczną.

Comments are closed.