Roślinożerne wilki? Jaś Kapela nominowany do „Biologicznej Bzdury Roku”

Jaś Kapela na grafice z portalu Patronite.pl / Źródło: patronite.pl/jaskapela
Jaś Kapela na grafice z portalu Patronite.pl / Źródło: patronite.pl/jaskapela
REKLAMA
Jaś Kapela, lewicowy wierszokleta i prowokator, próbując udowodnić, że psy mogą jeść wyłączne wegańską karmę, stwierdził, że również wilki są głównie roślinożerne. Dzięki temu dostał nominację do „Biologicznej Bzdury Roku”.

Kapela karmi swojego psa wyłącznie roślinnymi produktami. Internauci zarzucają lewicowemu aktywiście, że znęca się nad zwierzęciem. Ten w odpowiedzi napisał artykuł „Mój pies je rośliny – oskarżono mnie o znęcanie i tortury”, w którym odpiera zarzuty i próbuje udowadniać, że doskonale wie, co robi. Z treści artykułu można jednak wywnioskować, że nie wie.

Broniąc diety, do której Kapela zmusza swojego psa, aktywista napisał, że „wilki też żywią się głównie roślinnie”.

REKLAMA

Łukasz Sakowski, twórca antynagrody „Biologiczna Bzdura Roku”, a jednocześnie biolog i dziennikarz naukowy, stwierdził, że ten artykuł nadaje się, by dostać nominację do stworzonego przez niego wyróżnienia.

– Wilki są zwierzętami typowo mięsożernymi. Ich dieta składa się niemal wyłącznie z tkanek zwierzęcych. Z trawieniem tkanek roślinnych lepiej od wilków radzą sobie psy. Podczas swej krótkiej ewolucji u boku człowieka wykształciły mechanizmy ułatwiające rozkładanie skrobi. Dzięki temu pomimo swej mięsożerności są w stanie odżywiać się także roślinami – tłumaczy ekspert.

Kapela stwierdził, że „badania nad populacją w parku Yellowstone wykazały, że odchody wilków składają się aż w 74 procentach z resztek z pokarmów wegańskich”, powołując się na publikację naukową wydaną w 2006 roku w „The Journal of Nutrition”.

Lewicowiec powinien jednak wrócić na lekcje angielskiego, bo w przytaczanym przez niego artykule autorzy napisali coś zupełnie odwrotnego.

Źródło: NCzas

REKLAMA