Przepełniona ulica w Amsterdamie. Foto: Pixabay
Przepełniona ulica w Amsterdamie. Foto: Pixabay

Władze Holandii potrzebują w przyszłym roku dodatkowych 13 tys. miejsc dla uchodźców. Centralna Agencja ds. Przyjmowania Osób Ubiegających się o Azyl (COA) informuje, że w 2022 roku będzie musiała zaoferować miejsca dla co najmniej 42 tys. osób.

Kilka tygodni temu rząd Holandii informował posłów, że pilnie potrzebnych jest 3,5 tys. więcej miejsc dla uchodźców do końca roku. W piątek COA przekazała informację, że w 2022 roku potrzebnych ich będzie dodatkowo co najmniej 13 tys.

Obecne schroniska dla ubiegających się o pobyt w Niderlandach są przepełnione. Często są oni umieszczani w halach sportowych, a nawet na statkach wycieczkowych. Zdarzało się, że azylanci musieli nocować na krzesłach i leżakach; dochodziło do zamieszek.

Kilka dni temu gmina Westerwolde, na terenie której znajduje się ośrodek rejestracyjny w wiosce Ter Apel, nałożyła na COA grzywnę w wysokości 60 tys. euro. W ośrodku znajdowało się bowiem znacznie więcej uchodźców, niż przewidywała umowa z samorządem.

Michalkiewicz. The Movie

Rząd próbuje rozwiązać problem przepełnionych miejsc pobytu zwracając się o pomoc do samorządów. Niedawno minister sprawiedliwości Ferd Grapperhaus poprosił burmistrzów o szybkie utworzenie setek miejsc dla osób ubiegających się o azyl.