Nowe szpryce specjalnie na Omikron? WHO zabiera głos

Omikron.
Omikron - zdj. ilustracyjne. (Fot. Pixabay/Alexandra_Koch)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Nowy wariant koronawirusa Omikron przenosi się bardzo szybko, ale ludzie nie powinni z tego powodu panikować – powiedziała główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan.

– Przypuszczamy, że wariant Omikron jest dość zakaźny i szybko się przenosi, ponieważ liczba infekcji w Republice Południowej Afryki każdego dnia się podwaja – powiedziała Swaminathan w wywiadzie dla Agencji Reutera.

Uzupełniła, że według badań naukowców z RPA, w której po raz pierwszy wykryto nowy wariant, każda zainfekowana osoba zakaża trzy razy więcej osób niż w przypadku wariantów Alfa i Delta.

– Jak bardzo powinniśmy się bać? Musimy być przygotowani, ostrożni i nie panikować – zaznaczyła ekspertka. Swaminathan twierdzi, że dzięki szybkiemu rozwojowi szczepionek przeciw Covid-19, świat jest o wiele lepiej przygotowany do walki z pandemią.

Na razie większość zakażeń Omikronem wydaje się mieć łagodny przebieg, ale potrzeba więcej badań, by stwierdzić, czy ten wariant wywołuje łagodniejszą formę Covid-19 – podkreśliła Swaminathan.

Przedstawicielka WHO przypomniała, że obecnie na całym świecie 99 proc. infekcji jest wywoływanych wariantem Delta, ale Omikron może, chociaż nie musi, z czasem stać się dominującą odmianą SARS-CoV-2.

By skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron, WHO wezwała państwa świata do intensyfikacji kampanii szczepień przeciwko Covid-19. Organizacja uważa, że wprowadzane ograniczenia w podróżach mogą na krótką metę pomóc w ograniczeniu zakażeń nowym wariantem, ale nie są długofalowym rozwiązaniem.

Swaminathan przekazała, że na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by określić, czy pojawienie się Omikronu wymaga modyfikacji istniejących szczepionek.

Źródło: PAP

5 KOMENTARZE

 1. Zamiast „śmiertelności” można podać „Przeżywalność” populacji na COVID19.
  W ujęciu procentowym:
  – UK: 99,972%
  – Belgia: 99,944%
  – Hiszpania:99,956%
  – Włochy: 99,957%
  – Brazylia: 99,935%
  – Afryka: 99,997259%
  – Australia:99,99669%
  – USA: 99,954%
  – Chiny: 99,999767%
  – Indie: 99,9035%

  Źródło:
  WHO, John Hopkins COVID Institute,
  Wiki, Google

 2. Ok.Ale jak widać nie jest zbyt wcześnie aby nakręcać panikę i mieć kolejny pretekst do pandemicznego namordyzmu.

 3. Jeśli omikron jest przykrywką dla ADE, to nie będzie na to szczepionki.
  Liczba infekcji i zgonów będzie stale rosła.

  …a potem „I’m a legend”.

Comments are closed.