Dochodzenie przeciwko Jairowi Bolsonaro. Powodem jego słowa o szczepionkach

Jair Bolsonaro/fot. PAP/EPA
Jair Bolsonaro/fot. PAP/EPA
REKLAMA
Sędzia brazylijskiego Sądu Najwyższego nakazał w piątek otwarcie dochodzenia przeciwko prezydentowi Jairowi Bolsonaro za to, że powiedział podczas transmisji na wielu platformach społecznościowych w październiku, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na AIDS.

Decyzja sędziego Alexandre de Moraes jest odpowiedzią na wniosek senackiej komisji śledczej(CPI), która w październiku zatwierdziła raport oskarżający Bolsonaro o popełnienie dziewięciu przestępstw związanych z jego szeroko krytykowanym postępowaniem wobec pandemii koronawirusa, w tym o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Czytaj także: Prezydent będzie oskarżony o „zbrodnie przeciwko ludzkości”? Komisja śledcza zatwierdziła raport

REKLAMA

Według Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV i AIDS, szczepionki COVID-19 zatwierdzone przez organy ochrony zdrowia są bezpieczne dla większości ludzi, w tym dla osób żyjących z HIV, wirusem wywołującym zespół nabytego niedoboru odporności, znany jako AIDS.

CPI przekazała już około 1300 -stronicowy raport do biura brazylijskiego prokuratora generalnego (PGR) w październiku, choć niewielu spodziewa się znaczących działań, biorąc pod uwagę, że obecny prokurator krajowy został mianowany przez Bolsonaro.

W praktyce decyzja Moraesa oznacza, że będzie on ściśle nadzorował śledztwo PGR, gdyż Sąd Najwyższy nie prowadzi własnych śledztw.

Źródło: PAP

REKLAMA